Çimler ve güller için bedava gübre

Sefer

Global Mod
Global ModHer yıl Sahra'dan diğer ülkelere birkaç milyar ton kum uçuyor. Ayrıca Almanya'ya. Bu toz çimlerinize veya güllerinize zarar verir mi?


Büyük miktarda Sahra kumu şu anda Akdeniz üzerindeki bir çöküntü yoluyla Almanya'ya ulaşıyor. Toz binlerce kilometre yükseklikte. Ancak yağmur (kan yağmuru) daha sonra yere ulaşmasına neden olur ve arabaların, pencerelerin ve bitkilerin üzerinde kalın bir tabaka halinde biriktirilir. Araba ve ev sahipleri için bir sıkıntı. Ama aynı zamanda hobi bahçıvanları için de?


Video | Bu bölgelerde hafta sonu kan yağmuru riski var

Kaynak: t-online

Sahra tozu: tüm bitkiler için sonuçlar


Sahra kumu fosfor açısından zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. Çok sayıda bitki için dört önemli besin. Sahra'dan dünyaya yayılan ve yeryüzüne inen toz bulutu, birçok bitkiyi döllüyor. Bilim adamlarına göre İber Yarımadası ve Amazon'daki bitkiler bile Sahra tozundan gübrelemeye dayanıyor.


Yüksek fosfor içeriğine sahip gübre, çiçeklenme gübresi olarak kabul edilir. Bu nedenle özellikle çiçek açan veya meyve veren bitkiler için uygundur. Bunlara örneğin meyve ağaçları, güller, çiçek soğanları ve çiçekli çalılar dahildir. Çimlerde fosfor kök oluşumunu ve kök büyümesini destekler.


Toz bulutunun ya da besin bulutunun şu sıralar yani ilkbaharda ve bahçecilik mevsiminin başlangıcında geliyor olması, hobi bahçıvanları için de bir nimettir.
Fosfor bahçeniz için iyi olsa bile bir sonraki gübrelemeden önce toprak analizi yapmalısınız. Çok yüksek fosfor içeriği, bitkilerin kendileri için önemli olan bakır ve demir besinlerini absorbe etmesini engeller.
 
Üst