Çavuşoğlu’nun da katıldığı MIKTA Dışişleri Bakanları’ndan ortak açıklama

CesHef

Global Mod
Global Mod
Çavuşoğlu’nun da katıldığı MIKTA Dışişleri Bakanları’ndan ortak açıklama MIKTA dışişleri bakanlarının açıklamasında, Kabil Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı’nda gerçekleştirilen menfur ve kasıtlı terör saldırısı kınanırken, akında ömrünü kaybedenlerin yakınları ile Afganistan, ABD ve İngiltere halklarına başsağlığı dilendi.

Açıklamada, Taliban, ülkeden ayrılmak isteyenlerin inançlı çıkışlarına müsaade edeceği istikametindeki taahhüdüne sadık kalmaya davet edilirken, “Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA) çalışmalarına takviyemizi bir dahaliyor ve Birleşmiş Milletler çalışanı ile Birleşmiş Milletler üyesi devletlerin diplomatik ve konsüler işçisinin güvenlik ve emniyetinin ehemmiyetini vurguluyoruz.” tabirlerine yer verildi.

Afgan bayanların iştiraki ve haklarının korunmasının temini ile bu konuların, Afganistan’ın gelecekteki kalkınmasının ayrılmaz bir kesimi olmasının kıymetine işaret edilen açıklamada, bayanların geçmişte kaydettiği muazzam gelişmelerin korunması için uğraş sarf edilmesi gerektiği açıklandı.

Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“Taliban’ı ve öbür tüm tarafları, memleketler arası insani hukuka riayet etmeye, insan haklarını müdafaaya; bayanlar, çocuklar ve azınlıklar dahil olmak üzere bütün Afgan halkının güvenliği ile emniyetini temin etmeye çağırıyoruz. Afganistan topraklarının rastgele bir terör örgütü tarafınca rastgele bir ülkeye yönelik tehdit ve ataklar için kullanılmasını önlemek gayesiyle, terörizmin önlenmesinin ve bununla gayretin değerini teyit ediyoruz.

Afganların, artan bir halde, ülke ortasında ve başka ülkelere gerçek yer değiştirmelerinin barındırdığı risklerden derin telaş duyuyor; milletlerarası toplumu kelam konusu insani durumla aktif mukabele için eşgüdüm ortasında hareket etmeye davet ediyoruz.

Afganistan’a insani yardım ulaştırılmasına dönük gayretlerin ağırlaştırılması, bu bağlamda, tüm taraflara, yardım götüren BM ajansları ile öteki insani yardım kuruluşlarına anında, inançlı ve kesintisiz erişim imkanı sağlaması davetinde bulunuyoruz.”

Tüm Afgan halkının emniyet ve güvenlik ortasında, onurlu yaşama hakkı vurgulanarak, memleketler arası toplumun Afgan halkına yardım uğraşlarını desteklemeye hazır olunduğu kaydedilen açıklamada, insan haklarına hürmet, insani yardım eforları, göç ve mülteci akınları ve terörizmle gayret alanları da dahil olmak üzere, Afganistan’daki son gelişmelerin çeşitli tarafları ve yansımaları konusunda istişareye ve iş birliği ortasında hareket etmeye devam edileceği vurgulandı.

KAYNAK: AA