Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu: Kılıçdaroğlu’ndan enteresan yurt vaadi!

CesHef

Global Mod
Global Mod
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu: Kılıçdaroğlu’ndan enteresan yurt vaadi! Haber7 – Ayrıntı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde Merkez Bankası için İstanbul’da yapılan binayı öğrenci yurduna dönüştüreceğini söylemiş oldu. Kılıçdaroğlu, “72 katlı bina yapmışlar. Finans merkezi yapacaklar. Orayı öğrenci yurdu yapacağım, Merkez Bankası burada kalacak” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun çıkışı tuhaf bulundu. Zira CHP idaresindeki İBB vazifeye geldiğinden beri öğrenci yurtları için elle tutulur bir adım atmıyor. Örneğin, Bağcılar’da Kadir Topbaş devrinde inşasına başlanan ve yüzde 70’i tamamlanan öğrenci yurdu CHP’li İBB tarafınca askıya alındı.

Bağcılar Belediye Lideri Lokman Çağırıcı, “Bana devredin 6 ayda bitireyim” dese de İBB idaresi bu teklife de yanaşmadı. Merkez Bankası binasına göz diken CHP, Küçükçekmece ve Bağcılar’da 2 binden çok öğrencinin kalabileceği iki yurdun projesini durdurdu.

CHP’Lİ BELEDİYE YURT PROJESİNE 2,5 YILDIR ÇİVİ BİLE ÇAKMADI!

Küçükçekmece Atakent Mahallesi Gençlik Merkezi ve Yurt Projesi’nin üretimine 2018 yılında başlandı. İnşaatın yaklaşık yüzde 40’ı tamamlandı. Tamamlanınca toplamda bin 875 öğrenciye barınma hizmeti verecek yurdun projesi CHP’li İBB idaresi tarafınca durduruldu.

Kontrata bakılırsa şimdiye kadar fazlacatan tamamlanıp açılması planlanan yurt inşaatına 2,5 yıldır bir çivi bile çakılmadı.

AK Parti Küçükçekmece İlçe Lideri Recep Şencan “Yurtlara ait son günlerde algı operasyonları yapılıyor. Yurt projesi CHP idaresi tarafınca 2 yıl 3 aydır bekletiliyor. Atakent’te AK Parti devrinde İBB tarafınca projelendirilen, 2017 yılında ihalesi yapılan ve 2018 yılında üretimine başlanılan bin 875 kişilik bir öğrenci yurdu var. İçinde kütüphane ve spor salonlarının da bulunduğu bu proje tam da 2 yıl 3 aydır CHP’li İBB idaresi tarafınca yarım bırakılmış biçimde bekletiliyor. Son günlerdeki yurt polemiğinin akabinde da algı operasyonuyla gençleri kışkırtmaya çalışıyorlar. Polemiği bıraksınlar yurdu planladığı üzere bitirsinler. İBB yapamıyorsa projeyi devretsin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız seve seve tamamlar” diye konuştu.

Esenler Belediye Lideri ve İBB Meclisi AK Parti Küme Başkanvekili M. Tevfik Göksu da duruma reaksiyon göstermişti. Göksu, “CHP’li İBB idaresi bir taraftan AK Parti periyodunda yapılan yurtları kendileri yapmış üzere gösterirken, öbür yandan 2018’de imaline başlanan Küçükçekmece’de bin 875, Bağcılar’da ise 344 öğrenci kapasiteli öğrenci yurtlarının inşaatlarını 2,5 yıldır durdurdu” tabirlerini kullanmıştı.

BAĞCILAR’DA DA DURUM FARKLI DEĞİL

İBB Bağcılar Yenimahalle Gençlik Merkezi Projesi’nde de durum farklı değil. Eğitim sınıfları, toplumsal aktivite ve spor alanlarıyla bir fazlaca branşta gençlere hizmet vermesi planlanan kompleksin 344 öğrenci kapasiteli yurdu da yer alıyordu. AK Partili İBB devrinde projenin yüzde 75’i tamamlandı.

CHP’li İBB projeyi durdurdu. Geçtiğimiz 2,5 yıl ortasında burada da tek çivi çakılmadı.

ÇAĞIRICI: BANA DEVRETSİNLER 6 AYDA BİTİREYİM

Bağcılar Belediye Lideri Lokman Çağırıcı ise, bitmeyen projeyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Yurt olaylarında yapılan propagandalarda, hareketlerde ne kadarının öğrenci olduğunu ne kadarının yurda müracaat ettiğini herkes fazlaca düzgün biliyor. Yurt muhtaçlığı olup da Bağcılar Belediyesi olarak bize müracaat eden hiç bir öğrencimizi geri çevirmediğimizi söylemek istiyorum. Gereksinimlerin tamamını karşılıyoruz. Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu lisana getirenler bitme noktasına yaklaşmış bir projeyi durdurdular. 344 kişi kapasiteli öğrenci yurduna 2,5 yıldır çivi çakılmadı. Eser çürümeye terk edildi.

Bana devredin diyorum devretmiyorlar. Bana devretsinler 6 ayda bitiririm.
Bağcılar’la alakalı ben bugüne kadar şu mecliste yahut rastgele bir ortamda büyükşehrin Bağcılar’la ilgili bu hususlarla ilgili bir şeyler yapar diye bekledim. Bakın 2,5 yıl oldu. Vilayetler Bankası hissesiyle Bağcılar’ın her ay 15 milyonu Bağcılar’a yatırım yapsın diye Büyükşehir’e gidiyor. 2,5 yıldır Bağcılar’a yapılanı ben burada duymak istiyorum.”

CHP’li Özkoç’un yurt propagandasına Bakan Kasapoğlu’nun cevabı gündem olmuştu…

KASAPOĞLU SON DURUMU KANAL7’DE AÇIKLAMIŞTI

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başşehir Kulisi programında yurtlarla ilgili son gelişmeleri aktaran Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Türkiye’nin yerleştirme oranlarında Avrupa önderi olduğunu söylemişti. Kasapoğlu, yurt projelerini de anlatmıştı.

AK PARTİ PERİYODUNDA YURTLARA YAPILAN YATIRIMLAR

• Türkiye’de 190 olan yurt sayısı 774’e, 182 bin olan yatak kapasitesi de 719 bine yükseldi.
  • Ayrıyeten özel yurtlar da 300 binin üzerinde yatak kapasitesine ulaştı.
  • Öğrenci yurtları 81 ilin tamamına yaygınlaştırıldı. Öte yandan KKTC’de öğrencilere yurt hizmeti veriliyor.
  • Bu yıl yapılan yurt müracaatları, kurum tarihinin en yüksek sayısına ulaşarak 624 bine yükseldi. 430 bini aşkın öğrenci yurtlara yerleşti. bu biçimdece talebin yüzde 70’i karşılanmış oldu. Yedek listelerden yerleştirmeler devam edecek.
  • Halihazırda Türkiye genelinde toplamda 110 binin üzerinde yatak kapasitesine yeni yurt projeleri de süratle devam ediyor.
  • CHP periyodunda 30-40 kişilik koğuş tipindeki yurtlar; 2 kişilik, 3-4 kişilik bazalı, banyosu tuvaleti ortasında konforlu çağdaş yurtlara dönüştü.
  • Yurtlarda kalan öğrencilere 2002 yılı öncesinde aylık 9 lira beslenme yardımı veriliyordu. Artık 570 lira beslenme yardımı veriliyor.
  • Öğrenci bursu 45 liraydı. Artık 650 liraya yükseldi.
  • Kredi/Burs verilen öğrenci sayısı 451 bin 550’ydi, artık 1,5 milyona ulaştı.
KAYNAK: HABER7