Bluebell ağacının dezavantajları: Yerli türlerin yerini mi alıyor?

Sefer

Global Mod
Global ModSonbaharda, çan çiçeklerinden, önce yeşile, sonra kahverengiye dönen, tohum içeren yumurta şeklindeki kapsül meyveler gelişir. Ceviz büyüklüğündeki bu meyveler veya boş meyve kabukları genellikle kış boyunca ağaç dallarında kalır ancak insanlar ve hayvanlar için yenmez ve hatta biraz zehirlidir.


Ağaç genellikle ilkbaharda budanır. Sebebi: Bu ağaç türü bazen sonbahara kadar yetişir. Ancak ilk soğuk günler ve/veya geceler geldiğinde büyümesi durur ve yapraklarını düşürür. O zamana kadar budama yapmak için artık çok geç olduğundan, bir sonraki bahara kadar beklemelisiniz. Daha sonra bluebell ağacının ölü uçlarını (sürgünün 20 ila 30 santimetresi) kaldırabilirsiniz. Ana sürgün ise zararlılardan, mantarlardan veya virüslerden zarar görmediği sürece mümkün olduğunca budamadan kaçınılmalıdır.


Bunları çıkardıktan sonra kesilen bölgelerde yan sürgünler çıkmaya başlayacaktır.


Paulownia'ya karar verdiyseniz, onu bir fidanlıktan satın almak en iyisidir. Burada teslim yüksekliği 30 ila 50 santimetre olan süs ağacının konteyner fiyatı 15 ila 30 avro arasında değişiyor. Büyüme yüksekliği 200 santimetreye kadar olan daha büyük genç ağaçların maliyeti buna göre daha fazladır.


Mavi çan ağacı – cennet ağacından farklı olarak – ülkemize özgü olmadığı için şu anda yalnızca muhtemelen (potansiyel olarak) istilacı bir tür olarak kabul edilmektedir. Bu, diğer yerli bitkilerin yerini aldığından şüphelenildiği anlamına gelir. Bu nedenle Federal Doğa Koruma Ajansı'nın (BfN) izleme listesindedir ve ormanlar veya tarla kenarları için ağaç olarak onaylanmamıştır.


Bununla birlikte Paulownia ormancılık açısından önemlidir. Hızla büyüyen ağaç, işlenmesi kolay, dayanıklı ve dayanıklı bir ahşap sunar. Ancak bu aynı zamanda diğer yerli türlere de rakip olduğu anlamına geliyor. Bu egzotik bitkinin bir dezavantajıdır.


Bluebell ağacı ayrıca daha uzun süreli sıcaklık ve kuraklığa da dayanır. Bu nedenle iklim ağacı olarak kabul edilir, bu da onun şu anda değişen büyüme koşullarında bile en iyi şekilde büyüdüğü anlamına gelir. Boyları 1,20 metreye kadar uzayabilen yapraklar aynı zamanda bol miktarda karbondioksiti de bağlar. İklim dostu yaprak döken bir ağaçtan daha fazlasını bekleyemezsiniz.
 
Üst