Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi Eylül’de yükseldi

Yasin

New member
Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi Eylül’de bundan evvelki ayın sonuncu endeksine nazaran yüzde 2,39 artış göstererek 61,49 oldu.

Endeksin bilgilerina bakıldığında, tüketicinin şahsi mevcut durum algısı ve beklentilerinde gerileme izlenirken, Türkiye İktisadına ait mevcut durum algısı ve beklentilerde düzgünleşme görüldü. Öbür taraftan, mevcut tüketim eğilimi geriledi.

Enflasyon ve gerçek gelir kaybının şahsi beklentileri ve tüketim eğilimini olumsuz etkilediği görüldü. Buna rağmen, başta döviz kurları olmak üzere finansal piyasalardaki kısmi müspet havanın ve okulların açılmasıyla hizmet kesimlerindeki hareketlenmenin Türkiye İktisadına ait beklentileri olumlu etkilediği izlendi.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bundan evvelki aya nazaran yüzde 4,19 artarak 68,66 oldu. Öteki taraftan, ortasında bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 8,55 gerileyerek 34,34 bedelini aldı.