Bitki dinozorlardan nasıl kurtuldu?

Sefer

Global Mod
Global Mod
Dinozorların nesli tükendi ama sikadlar milyonlarca yıldır hayatta kaldı. Araştırmacılar artık bitkinin bunu nasıl başardığını keşfettiler.


Sikadlar birçok Alman oturma odasını saksı bitkileri olarak dekore ediyor. Hastalığa pek duyarlı değildirler ve her zaman yeşildirler. Peki sikadların neredeyse 300 milyon yaşında olduğunu ve bir zamanlar dinozorlara yiyecek olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?


Aslında sikadların ortaya çıkışı Permiyen jeolojik dönemine kadar uzanabilir. Bitki günümüzde yalnızca tropik ve subtropikal bölgelerde açık havada yetişirken, o zamanlar tüm dünyada yaygındı ve tarih öncesi ormanların alt örtüsünü oluşturuyordu.


Dinozorların nesli yaklaşık 65 milyon yıl önce tükendi. Ve birkaç tür dışında sikadlar da ortadan kayboldu. Uluslararası bir bilim insanı ekibi, şimdi nasıl hayatta kalmayı başardıklarını araştırdı ve bulgularını “Nature” bilimsel dergisinde yayınladı.


Sikadların nitrojen sabitleyen bakterilerle simbiyoz halinde yaşadıkları bilinmektedir. Bakteriler bitkinin köklerinde bulunur. Sikad için atmosferdeki nitrojeni filtreler, bağlar ve bitki için kullanılabilir hale getirirler. Sikad, bu iyiliğe fotosentez sırasında ürettiği şekerle karşılık verir. Bu şekilde sikadlar, besin açısından fakir ve nitrojen içeriği düşük topraklarda da gelişebilir.

imago görselleri 134927510

Bir Japon sago palmiye eğreltiotu. (Kaynak: Erich Teister, www.imago-images.de/imago aracılığıyla)
Sikadların bakımı


Cycad’lar gerçek palmiye ağaçları değil, kök oluşturan eğrelti otlarıdır. Sikadlar tohumlu bitkilerdir ve ginkgo ve kozalaklı ağaçlar gibi açık tohumlu bitkilere aittir. Bitkilerin geçirgen, humus bakımından fakir bir alt tabakaya ihtiyacı vardır. Geleneksel saksı bitkisi toprağı bu nedenle bol miktarda kum, kil granülü veya lav griti ile karıştırılmalıdır. Bitkilerin kesilmesi tavsiye edilmez. Cycad’lar iyice sulanmalıdır. Cycad’ın iyi büyümesi ve gelişmesi için aydınlık bir konum önemlidir. Şubat veya Mart ayları saksı değişimi için ideal zamandır.


Peki bu karşılıklı ilişki milyonlarca yıl önce hayatta kalmanın sihirli formülü müydü? Bunu yapmak için Washington Üniversitesi’nden Michael Kipp liderliğindeki araştırmacılar on iki yerden (Antarktika’dan Grönland’a) 178 fosili inceledi.


Bitki şekeri nitrojenle değiştirir


Araştırmacılar, fosil kalıntılarının yapraklarındaki nitrojen izotop oranını belirlediler ve böylece hangi sikadların bir zamanlar topraktan nitrojen elde ettiğini veya bakterilerle simbiyoz yoluyla nitrojen elde ettiğini tespit edebildiler.


Ve bu verilere dayanarak aslında şu ortaya çıktı: Araştırmacıların “Nature” dergisinde bildirdiği gibi, artık nesli tükendiği kabul edilen tüm sikad türleri, bir zamanlar doğrudan topraktan nitrojen çıkarımına dayanıyordu.


Kipp, “Ancak, hayatta kalan kabilelerden gelen ve 20 ila 30 milyon yıllık o kadar da eski olmayan birkaç fosil örneğinde, bugünküyle aynı nitrojen izini görüyoruz” diyor. Bu nedenle bu sikadlar bakterilerle simbiyozdan faydalanmış olabilir. Ancak yardımcı bakterileri olmayan sikadlar yok oldu.


Kozalaklı ağaçlar gibi sikadlar da sözde açık tohumlulara aittir. Bilim adamları, farklı sikad türlerinin azotlarını bakterilerin yardımıyla elde etmeyi öğrendikleri için, çiçekli bitkilerin rekabet baskısından kaçınabildikleri ve besin açısından fakir topraklarda büyüyebildikleri sonucuna vardı.
 
Üst