Bayan kalbi ihmal ediliyor

Batu19

New member
Kalp hastalıkları denilince akla birinci vakit içinderda erkekler gelir. halbukiki erkeklerde kalp krizi riski ve görülme sıklığı daha fazla olsa da kalp krizine bağlı mevt oranı bayanlara göre daha az görülüyor. Zira bayan kalbinin verdiği işaretler epeyce farklı. 2018’de yayınlanan kapsamlı bir rapor, bilimsel araştırmalara bayanların gereğince dahil edilmediğini, yetersiz teşhis edildiğini, yetersiz tedavi edildiğini ve düzgünleşme sürecinde gereğince desteklenmediğini gösterdi. Bu raporda bununla birlikte bayanların yüzde 78’inde erken kalp krizi ihtar işaretlerinin sıhhat sistemi tarafınca gözden kaçırıldığı da görüldü. Yani acil bir kalp sorunu yaşayan bir bayanın yanlış teşhisle meskenine gönderilme mümkünlüğü bir erkeğe kıyasla kat ve kat fazla oluyor. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Sıkıntı bayan kalbiyle erkek kalbinin farklarını anlattı.

Kalp damar hastalıklarında bayanlarda görülen semptomlar erkeklerden farklı oluyor. Bayanlarda kalp hastalığıyla ilgili baş karıştıran bir öbür sorun da rastgele bir atardamar tıkanmadan bile kalp krizinin meydana gelebiliyor olması. Bu, kalp atardamarının ansızın kendi üzerine kapandığı bir “koroner arter spazmı” ile görülüyor. beraberinde, kalp atardamarının iç kısmının yırtıldığı ve bir kan pıhtısı oluştuğu “spontan koroner arter diseksiyonu” ile de olabiliyor.

Belirtiler fazlaca farklı!

Birçok erkekte kalp krizi, güya bir fil orada oturuyormuş üzere nefes almayı zorlaştıran, göğüste ağır bir baskı hissi ile ortaya çıkar. Ayrıyeten erkeklerde terleme, mide bulantısı ve göğüs yahut üst kol, omuz ağrısı olabilir. Bayanlar için ise semptomlar nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı, soğuk terleme, iştahsızlık, çok güçsüzlük, yorgunluk hissi, çene yahut uzunluğunda ağrı ve genel bir halsizlik hissi olarak deneyimlenebilir. adamların tersine kalp krizi geçiren bayanların yüzde 42’si hiç göğüs ağrısı tanımlamaz.

Bayanlar kalp hastalıkları konusunda bilinçlendirilmeli

Bayanlar için durumu zorlaştıran faktörlerden biri, kimi birtakım kendileri yerine “başkalarıyla ilgilenme” hissinin ağır basması oluyor. Bu, bayanların kalp krizi belirtilerini ve semptomlarını görmezden gelmelerinin ve çoklukla hayatlarını kurtarmak için hastaneye vaktinde gelmemelerinin en kıymetli niçinlerinden biridir. Öteki faktör kalp ve inme ile ilgili 2000 bayanla yapılan ankette görülüyor. 19 ila 29 yaşındaki bayanların sırf %37’si, 50 ila 69 yaşındaki bayanların yüzde 58’i kalp hastalığının bayanlarda erkeklerden farklı olabileceğine inanıyor. Bu bulgu, kalp hastalığının ölümlerin önde gelen sebebi olmaya devam ettiği konusunda sıhhat uzmanları, bilhassa bayanlar ve genel halkı uyarma konusunda büyük bir halk eğitimi bakılırsavimiz olduğunu gösteriyor.

Bayanlarda Kalp Damar Hastalıkları için Risk Faktörleri

Bayanlar için klasik risk faktörleri içinde diyabet, hipertansiyon, kolestrol, sigara, obezite ve fizikî aktivite eksikliği yer alıyor. Yeni yeni tanımlanan, klasik olmayan risk faktörlerinden kimileri da erken doğum, hipertansif gebelik bozuklukları, gebelik bağlı diyabet, göğüs kanseri tedavileri, otoimmün hastalıklar ve depresyonu olarak tanımlandı.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst