Bakan Yanık: Muhalefet bilinmeyen bir ismi aday yapacak

CesHef

Global Mod
Global Mod
Bakan Yanık: Muhalefet bilinmeyen bir ismi aday yapacak Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, bu hafta Başşehir Kulisi’nde Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı ağırladı.

İşte Bakan Yanık’ın açıklamalarından satır başları:

İllerimizin yarısından fazlasını dolaştık, dolaşmaya da devam edeceğiz. Bayan kuruluşlarımızı da ziyaret ederek çalışmaları yerinde görüyoruz. Bakanlığımızın kapsama tarafına giren kısımlarda tedbirler alıyoruz. Saha ile alakalı fazlaca samimi bir yorum yapacağım. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında genel bir memnuniyetsizlik ve ne olacak soru işaretleri vardı. Bilhassa besin fiyatlarında açıklanamayan nitekim karşılığı da olmayan bir artış vardı ve apansızın vatandaşın alım gücü düştü. Dövizdeki dalgalanmada bu durumu etkilemişti. Bunlar tabi ki bir yük oluşturdu. Besin meblağlarının açıklanamaz yükselişlerine müdahaleler ve kura müdahaleyle vatandaşımız şunu gördü. Evet bir sorun var lakin bunu çözecek kişi de Cumhurbaşkanı Erdoğan.

“MİLLET AK PARTİ’YE GÜVENİYOR”

Millet AK Parti’ye 20 yıldır güveniyor, AK Parti’nin icraat kabiliyetine güveniyor. Ancak şu son periyottaki dalgalanmalar bir şok tesiri yarattı. Millet bu vakitte de muhalefetten bir tahlil beklemedi yalnızca bir kararsızlık vardı ve yeniden alınan önlemlerle bir tahlil mercii beklemeye gerek yok dediler.

Milletin ortasından insanlarız biz ve şunu daima gördük, muhalefet bir alternatife dönüşemediği için mecburen AK Parti, hayır bu biçimde bir şey yok. Millet AK Parti’yi tercih etti, millet mecbur kaldığı için değil. Millet neyi tercih ettiğini bilerek AK Parti’yi tercih etti.

KILIÇDAROĞLU’NUN VAATLERİNE TEPKİ

Öncelikle şunu belirtmeliyim, yoksulluğu bitirmek değil de yoksulluğu kullanmak argümanını CHP epeyce kullanıyor. Bizim toplumsal yardım kullanıcısı insanlarımızın yüzde 82’si istihdama katılamayacak durumlar, bu ne demek çalışamayacak bireyler, çocuklar, engelliler ve yaşlılar. Toplumsal devlet istihdama katılamayacak kitlelere toplumsal yardım ile dayanak olur. Geriye kalan 18’i de işkurla yaptığımız iş birliği ile iş alanlarına yönlendiriyoruz. Siz kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz savı yanlış.

“O kadar fazlaca toplumsal yardım yapıyorsunuz ki beşerler çalışma muhtaçlığı duymuyor” deniliyor bu da yanlış. Toplumsal yardım alanların hepsi AK Parti seçmeni değil, büsbütün gereksinim temeli üzerine oluşturuyoruz. Bakılamaz bu!

“BURALARDA MANİPÜLASYON TUTMAZ”

Dün Malatya’da bir kardeşimiz dedi ki sizin çalışmalarınızın somut örneği benim. Benim eşim ağır engelli o engelli maaşı alıyor ben bakım maaşı alıyorum. Biz bu gaye kitleye nasıl bir katkıda bulunduğumuzu biliyoruz. Buralarda manipülasyon tutmaz, ortaya fikirler atılıyor ve biz bakıyoruz kıymetlendiriyoruz.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun deklare ettiğı bir model, toplumsal güvenlik söylemiş olduğinizde öteki bir başlık, toplumsal yardımlar söylemiş olduğiniz öteki bir başlık girer devreye. Toplumsal güvenlik sistemi öbür bir şey, toplumsal yardımlar dediğimizde ortalama gelir seviyesinin altında kalan kümelerin desteklenmesi ya da engelli, yaşlı, çocuk vb. kümelerin desteklenmesidir.

Isınma takviyesi olağan kaidelerde kömürdü lakin biz geçtiğimiz yıl doğal gaz takviyesini de ekledik. Elektrik tüketim dayanakları keza, farklı başlıklarda farklı yardımlar yapıyoruz, dağınık dedikleri bu. Örnek olarak, eşi askere gitti ve geride eş ve çocuk kaldı, eş ve çocuğun da ömrünü idame ettirecek geliri yok bu biçimde yardım kapsamına giriyor.

Eşi vefat etmiş bayanların desteklenmesi, bayanlar ve erkekler halinde ayırmadan büsbütün muhtaçlık temelinde toplumsal yardım yapıyoruz. Bayanların değerli bir kısmı da aldıkları yardımları küçük üretimlere dönüştürüyor. Bu epey değerli bir şey.

25 sene evvel de devlet vardı ve hastasını beton üzerinde yatırıyordu, hükümet iradesi olmadan devlet olamaz.

DOĞAL GAZ VE KÖMÜR YARDIMI

Bizim bölgeler itibariyle, soğuk bölgeler ve kısmen ılıman bölgeler olarak hanelerin tükettiği kömür ölçüsü aşikâr. Artık Erzurum’da sağladığımız takviyeyle Tokat tıpkı olmaz. Sistemli olarak yardımları temin ediyoruz. Doğal gaz temini noktasında bir badire olursa, kömür tüketimi ağırlaşabilir bu niçinle tedarik noktasında bir amaç belirledik. Kömür takviyelerimizi temin etmiş olacağız. 2021’de 1 milyon 874 bin haneye kömür dayanağı sağlamışız, 2022 yılı için 450 ila 1150 lira içinde doğal gaz dayanağı sağlandı. 330 bin 804 haneye doğal gaz dayanağı sağlamışız. Doğal gaz ile alakalı sıhhat raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapıyoruz. Müracaatlar başladı.

Anaokulu takviyesi başladı bu devir, her ay 100 lira dayanağımız var.

9 milyon vatandaşımızın da GSS primlerini biz ödüyoruz.

SOSYAL YARDIMA MÜRACAAT KANALLARI

Geçtiğimiz yıl itibariyle toplumsal yardım taleplerini vatandaşlarımız e-devlet üzerinden yapabiliyor. Müracaat çeşitliliğine karşın o denli beklendiği üzere toplumsal yardıma koşan bir kitle yok. Toplumsal yardımı talep odaklı olmaktan çıkardık, arz talepli hale getirdik.

MUHALEFETİN ADAYI

Çok kurgusal bir yanıt olur, Sayın Kılıçdaroğlu’nun istekli olduğu anlaşılıyor, öbür adaylardan da bir kısmı istekli. Kim olur onu vakit gösterecek fakat benim şöyleki bir değerlendirmem var. Varsayım olarak söyleyeceğim, ben muhalefetinin Cumhurbaşkanı adayının bugün ismi geçen hiç bir kimsenin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu dahil. Hiç bilinmeyen seçime fazlaca az kala, bagajını tartıştırmayacakları birini çıkaracaklar. 6’lı masayı kuran irade muhtemelen onların haricinde bir aday ortaya çıkaracak. çabucak hemen daha adayın kim olduğunu da tanımadığımız bir isim çıkacak. Bugün kamuoyunun epeyce da tanımadığı bir isim olacağını düşünüyorum. Ekrem İmamoğlu’nu saklayarak kazandırdılar, İmamoğlu’nun halk tanısaydı seçmezlerdi. Seçimlere epey yakın bir vakitte oluşturulan algı üzerinden seçim kazandırmaya yönelik bir aday olacak.

KAYNAK: HABER7