Bakan Yanık Başşehir Kulisi’nde

CesHef

Global Mod
Global Mod
Bakan Yanık Başşehir Kulisi’nde Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kanal7 ekranlarında Başşehir Kulisi’ne konuk oluyor…

İşte Bakan Yanık’ın açıklamalarından satır başları:

İllerimizin yarısından fazlasını dolaştık, dolaşmaya da devam edeceğiz. Bayan kuruluşlarımızı da ziyaret ederek çalışmaları yerinde görüyoruz. Bakanlığımızın kapsama tarafına giren kısımlarda tedbirler alıyoruz. Saha ile alakalı hayli samimi bir yorum yapacağım. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında genel bir memnuniyetsizlik ve ne olacak soru işaretleri vardı. Bilhassa besin meblağlarında açıklanamayan sahiden karşılığı da olmayan bir artış vardı ve ansızın vatandaşın alım gücü düştü. Dövizdeki dalgalanmada bu durumu etkilemişti. Bunlar tabi ki bir yük oluşturdu. Besin fiyatlarının açıklanamaz yükselişlerine müdahaleler ve kura müdahaleyle vatandaşımız şunu gördü. Evet bir sorun var fakat bunu çözecek kişi de Cumhurbaşkanı Erdoğan.

“MİLLET AK PARTİ’YE GÜVENİYOR”

Millet AK Parti’ye 20 yıldır güveniyor, AK Parti’nin icraat kabiliyetine güveniyor. Ama şu son periyottaki dalgalanmalar bir şok tesiri yarattı. Millet bu vakitte de muhalefetten bir tahlil beklemedi yalnızca bir kararsızlık vardı ve yeniden alınan önlemlerle bir tahlil mercii beklemeye gerek yok dediler.

Milletin ortasından insanlarız biz ve şunu daima gördük, muhalefet bir alternatife dönüşemediği için mecburen AK Parti, hayır bu biçimde bir şey yok. Millet AK Parti’yi tercih etti, millet mecbur kaldığı için değil. Millet neyi tercih ettiğini bilerek AK Parti’yi tercih etti.

KILIÇDAROĞLU’NUN VAATLERİNE TEPKİ

Öncelikle şunu belirtmeliyim, yoksulluğu bitirmek değil de yoksulluğu kullanmak argümanını CHP epeyce kullanıyor. Bizim toplumsal yardım kullanıcısı insanlarımızın yüzde 82’si istihdama katılamayacak durumlar, bu ne demek çalışamayacak bireyler, çocuklar, engelliler ve yaşlılar. Toplumsal devlet istihdama katılamayacak kitlelere toplumsal yardım ile takviye olur. Geriye kalan 18’i de işkurla yaptığımız iş birliği ile iş alanlarına yönlendiriyoruz. Siz kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz argümanı yanlış.

“O kadar hayli toplumsal yardım yapıyorsunuz ki beşerler çalışma gereksinimi duymuyor” deniliyor bu da yanlış. Toplumsal yardım alanların hepsi AK Parti seçmeni değil, büsbütün muhtaçlık temeli üzerine oluşturuyoruz. Bakılamaz bu!

“BURALARDA MANİPÜLASYON TUTMAZ”

Dün Malatya’da bir kardeşimiz dedi ki sizin çalışmalarınızın somut örneği benim. Benim eşim ağır engelli o engelli maaşı alıyor ben bakım maaşı alıyorum. Biz bu amaç kitleye nasıl bir katkıda bulunduğumuzu biliyoruz. Buralarda manipülasyon tutmaz, ortaya fikirler atılıyor ve biz bakıyoruz kıymetlendiriyoruz.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun deklare ettiğı bir model, toplumsal güvenlik söylemiş olduğinizde diğer bir başlık, toplumsal yardımlar söylemiş olduğiniz diğer bir başlık girer devreye. Toplumsal güvenlik sistemi öteki bir şey, toplumsal yardımlar dediğimizde ortalama gelir seviyesinin altında kalan kümelerin desteklenmesi ya da engelli, yaşlı, çocuk vb. kümelerin desteklenmesidir.

Isınma takviyesi olağan koşullarda kömürdü lakin biz geçtiğimiz yıl doğal gaz dayanağını de ekledik. Elektrik tüketim dayanakları keza, farklı başlıklarda farklı yardımlar yapıyoruz, dağınık dedikleri bu. Örnek olarak, eşi askere gitti ve geride eş ve çocuk kaldı, eş ve çocuğun da ömrünü idame ettirecek geliri yok bu biçimde yardım kapsamına giriyor.

Eşi vefat etmiş bayanların desteklenmesi, bayanlar ve erkekler biçiminde ayırmadan büsbütün muhtaçlık temelinde toplumsal yardım yapıyoruz. Bayanların değerli bir kısmı da aldıkları yardımları küçük üretimlere dönüştürüyor. Bu epeyce değerli bir şey.

25 sene evvel de devlet vardı ve hastasını beton üzerinde yatırıyordu, hükümet iradesi olmadan devlet olamaz.

KAYNAK: HABER7