Bakan Selçuk’tan ilkokul öğrencilerine: Hayal kurmaktan vazgeçmeyin

Sefer

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, görüntü konferans yoluyla Elazığ’ın Arıcak ilçesinde düzenlenen ‘Okuma Bayramı’na katıldı. Bakan Selçuk, faaliyete katılıp, öğrenciler ile bir ortaya gelmekten dolayı memnun olduğunu söylemiş oldu. Programın düzenlenmesi niçiniyle yetkililere teşekkür eden Bakan Selçuk, “Öğrencilerimiz, çocuklarımız, evlatlarımız okullu oldular ve okumayı yazmayı öğrendiler. Covid-19 salgını niçiniyle okullar her vakit açık olmadığı biçimde öğretmenlerimizin büyük çabasıyla birinci sınıfın hakkını verdiler ve okur-yazar hale geldiler. Bugün de sizlerin bu muvaffakiyetini kutlamak için buradayız. Siz okuma bayramı yapıyorsunuz ben de sizin bu gününüz de yanınızda olmak istedim. Aileniz, öğretmenleriniz, müdürleriniz ve burada hepimiz el ele verip birlikte çalışıyoruz ve sizin başarınız için geleceğiniz için çaba gösteriyoruz” dedi.

‘HAYAL KURMAKTAN HİÇ VAZGEÇMEMELİSİNİZ’

Selçuk, çocuklar memnun olduğunda kendilerinin de epeyce keyifli olduğunu belirterek, “Siz sağlıklı olduğunuz da biz bir daha fazlaca keyifli oluyoruz. O yüzden de sizlerin memnunluğu fazlaca değerli. İstiyoruz ki daima yüzünüz gülsün. Memnun olun ve oyunla, coşkuyla hareket edin. Sizlerin her şeyi epey süratli bir biçimde öğrendiğinizin farkındayız. Biz de size takviye olmaya çalışıyoruz. Bu sene biraz güç geçti. Farkındayım ancak inşallah önümüzdeki öğretim yılından itibaren daha ağır bir biçimde arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle bir ortaya geleceksiniz. Ve inşallah hoş eğitim faaliyetleri yapacaksınız. Ancak tabi ki sizlerden beklentilerim var. Bir kere hayal kurmaktan hiç vazgeçmemelisiniz. Doğayı tanımak, insanları tanımak, etrafınızda olup bitenlere karşı hassas olmak ve etrafımızı kirletmemek; bu manada sizlerin şuurlu olduğunun farkındayım. Bu hususta daha hayli çaba etmenizde fayda var diye düşünüyorum” diye konuştu.

‘KARARLI OLURSANIZ HAYATTA DAHA KEYİFLİ OLURSUNUZ’

Selçuk, çocuklara fazlaca kitap okumaları teklifinde bulunarak, “Ertelemeyin; işinizi bugün yapın. Kitap okumak epeyce değerli. Ve size ‘Arkadaş’ kitaplarının baskısı yapılıyor artık. Hepinize bu kitaptan göndereceğiz. Yaz tatilinde bunları okuma fırsatınız olacak. Hepinizin konutuna bu kitaplardan gidecek. Oyun oynamayı seviyorsunuz. Çokta uygun ediyorsunuz. Oyun oynamak hakikaten benim de çocukken hayli sevdiğim ve hala daha bu yaşımda kimi oyunlara devam ettiğim bir durum. Oyun oynamaktan asla vazgeçmeyin. Büyüklerinizle de sohbet edin. Büyüklerinizi telefonla arayın. Hal hatır sorun. ‘Nasılsınız’ deyin. Bunlar fazlaca değerli. Fotoğraf yapabilirsiniz. Bir enstrüman öğrenmeye çalışabilirsiniz. O yüzden de daima kendinizi geliştirmeye çalışın. Sabırlı olmanız hayli değerli. Sabırlı olursanız, kararlı olursanız hakikaten hayatta daha memnun olursunuz” sözünü kullandı.