Bakan Özer’den ‘okullaşma oranı’ açıklaması: Yüzde 100’e tamamlayacağız

Sefer

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, valilikte basına kapalı gerçekleşen “İl Eğitim Kıymetlendirme Toplantısı”nın akabinde yaptığı konuşmada, Hatay’ın eğitimde gelmiş olduğu noktadan memnunluk duyduklarını söylemiş oldu.

Hatay’ın mesleksel eğitimde Türkiye’de birinci 3’te olduğunu, başarılarıyla da isminden kelam ettirdiğini vurgulayan Özer, yeni yatırımlarla kentin eğitim kalitesini epey daha üst noktalara taşıyacaklarını aktardı.

Özer, eğitimde kalitesini daha üst noktalara taşıması için Hatay’a 1 milyar 982 milyonluk ek yatırım kazandırdıklarını anlatarak, “ötürüsıyla toplam yatırım 619 milyon liradan 2 milyar 591 milyon liraya çıkmış bulunuyor. Bu yatırımların vilayetimize iyi ve uğurlu olmasını diliyorum.” tabirlerini kullandı.

en çok yük verdikleri konulardan birinin güçlendirme, yıkım ve imal kapsamındaki çalışmaların süratle nihayetlenmesi olduğuna dikkati çeken Özer, “Tüm Türkiye’de eğitim sistemimizde yaklaşık 19 milyon öğrencimiz var. En inançlı ortamların, eğitim ortamı olması gerekiyor. Bunun için güçlendirme çalışmalarını inşallah tüm Türkiye’de 2022 yılının sonuna kadar nihayetlendireceğiz. Bu kapsamda, mevcut çalışmaları Hatay vilayetimizin süratli bir biçimde tamamlaması için 500 milyon liralık ek güçlendirme yatırımını Hatay’a kazandırdık.” diye konuştu.

Özer, okulların ıslak yerler, çatılar ve öbür alanlardaki eksikliklerinin süratle giderilebilmesi için 100 milyonluk ek ve büyük tamirat yatırım verdiklerini, Hatay’da en çok takviyesi okul öncesi eğitiminin yaygınlaşması için ayırdıklarını aktardı.

Okullaşma oranı

Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını, OECD ülkelerinin ortalamasına yakınlaştırmaya bakanlık olarak öncelik verdiklerini vurgulayan Özer, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Bu kapsamda, Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık. Şu ana kadar 2 bin 50 bağımsız anaokulu, 15 bin 500 de anasınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. bu biçimdece 5 yaşındaki Türkiye’deki okullaştırma oranlarını bir sene üzere kısa bir müddetde, yüzde 65’ten yüzde 97’ye ulaştırdık. 3 yaşındaki okullaşma oranlarını yüzde 9’lardan yüzde 16’lara, 4 yaşındaki okullaşma oranlarını da yüzde 16’dan yüzde 35 üzere bir orana yükselttik. Yılın sonunda bu oranları epey daha yüksek noktalara taşıyıp, bilhassa 5 yaşı yüzde 100’e tamamlayıp, 3 ve 4’ü de değerli oranda arttırarak OECD ortalamasına inşallah yaklaştırmış olacağız.”

Hatay’a 42 yeni okul kazandırılacak

Milli Eğitim Bakanı Özer, Hatay’a 3’ü özel eğitim olmak üzere 17 yeni anaokulu, muhtaçlığı olan merkez ve ilçelerdeki yerlere de 15 ilkokul ile 10 ortaokul yapacaklarını bildirdi.

Hatay’a 42 yeni okul kazandırmış olacakları muştusunu veren Özer, çalışmaların ikili eğitimin azaltmasına da katkı sağladığını vurguladı.

Özer, İskenderun’da başlayıp ondan sonrasında imaline devam edilmeyen öğretmenevini de süratli biçimde yatırım programına aldıklarının bilgisini paylaşarak, çalışmaların tamamlanması için gerekli ödenekleri tahsis edeceklerini belirtti.

Kent merkezindeki mevcut öğretmenevini güçlendireceklerini, 2023’te de ek bir öğretmenevini daha Hatay’a kazandıracaklarını duyuran Özer, Emine Erdoğan’ın himayesinde tüm vilayetlerdeki olgunlaşma enstitülülerinin kapasitesini arttırmak için fazlaca büyük gayret sarf ettiklerinin altını çizdi.

Toplantıya, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hacı Bayram Türkoğlu ve Hüseyin Şanverdi, Ulusal Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Lideri Mehmet Fatih Leblebici, Ulusal Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de katıldı.