Bakan Özer: Birinci kere bu yıl yardımcı kaynaklar da çocuklarımızın masalarında olacak

Sefer

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’i makamında ziyaret etti.

Valilikte basına kapalı gerçekleştirilen kıymetlendirme toplantısının akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Özer, son 1 yılda 61 ili ziyaret ettiklerini belirtti. Vilayet ziyaretlerinde yetkililerle kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini aktaran Özer, “Toplantılarımızda hem eğitimin gelmiş olduğu noktayı kıymetlendirme tıpkı vakitte eğitimin kalitesini artırmayla ilgili o ilin gereksinimi olan yatırımları kıymetlendirme imkanı buluyoruz. Arkadaşlarımızla alanda verimli bir yıl geçirdik.” diye konuştu.

Nevşehir’in eğitim konusunda uygun bir yerde olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak Nevşehir’e 2022 yılında 82 milyonluk bütçe ayırmıştık. Bugünkü değerlendirmemizde mevcut durumu epey daha düzgünleştirmek için 178 milyonluk ek yatırım ile Nevşehir’in 2022 yatırım bütçesini 260 milyona çıkarma sonucu aldık. Mevcut yatırımın 3 katından daha fazla bir artış sağlayarak epeyce daha yeterli noktaya getirmiş oluyoruz. Nevşehir’de görmüş olduğum görüntü hayli hoştu. Okul evvelden liseye kadar kapsamlı ve kaliteli eğitime sahip bir ilimiz.”

Bakan Özer, okul öncesinde okullaşma oranlarını yükseltmek için ağır uğraş harcadıklarını ve OECD ortalamasına ulaşmak istediklerini söylemiş oldu.

Yardımcı kaynak açıklaması

Yurt genelinde eğitim yatırımlarının sürat kesmeden süreceğinin altını çizen Özer, şöyleki devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıklamış olduğu üzere 3 bin yeni ana okulunu ve 40 bin yeni anasınıfını eğitim sistemine kavuşturmak için yola çıktık ve proje Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde devam ediyor. Şu ana kadar 1110 bağımsız anaokulu tüm Türkiye’de hizmete sokuldu. Sahiden 10 ay üzere kısa müddette bu biçimdesine kapsamlı eğitim yatırımı büyük bir baht ve tüm Türkiye’de bu süreç başarılı biçimde devam ediyor. Nevşehir’de de gelinen oranın hayli âlâ olduğunu gördüm. Burada 5 yaşlarındaki okullaşma oranı yüzde 98’lerde. Sahiden bir yıl üzere kısa müddette epeyce önemli artışa yol açmış. Ek 3 anaokulu talebi oldu, ikisi anaokulu bir de özel eğitim. bir daha merkez ve ilçelerde 2 ilkokul, bir de ortaokul ek yatırım programına aldık.”

Bakan Özer, yeni eğitim ve öğretim yılında fiyatsız kitap dağıtımının devam edeceğini lisana getirerek şunları kaydetti:

“Okullarımıza, vilayetlerimize ders kitaplarını gönderdik, onlar dağıtılıyor. Bu sene birinci sefer yardımcı kaynakları göndermeye başladık. 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlamış olduğu 12 Eylül tarihinde tüm çocuklarımızın masalarında yalnızca ders kitapları değil, hem de yardımcı kaynaklar da hazır olacak. ötürüsıyla Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak tüm imkanlarımızı seferber ederek okullarımızın muhtaçlığını karşılama ve her vilayetimizdeki yavrularımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın nitelikli eğitime erişmeleri için ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeyle ilgili her türlü takviye vermeye devam ediyoruz.”