Bahçeniz için üç ipucu

Sefer

Global Mod
Global Mod

Yaz aylarında gür yeşillikler için ilkbaharda uygun çim bakımı şarttır. Üç şeye özellikle dikkat etmelisiniz.

Bir bakışta en önemli şeyler

Mart ayından itibaren çimlerinizin bakımına başlayabilirsiniz. Ancak baharın ilerleyen dönemlerinde hala yapılması gereken işler var. Adım adım ilerlemenin en iyi yolunu sizler için özetledik.

İlk adım: kapsamlı temizlik

Sonbaharda iyice bakım yapmış olsanız bile, çimlerinizin bakımını ilkbaharda tekrar yapmanız ve çimlerin “nefes alabilmesi” ve tekrar düzgün şekilde kuruması için yapraklardan ve küçük dallardan temizlemeniz gerekir. Son kar eridiğinde Mart ayı civarında başlayabilirsiniz. Ancak bu noktayı kaçırmış olsanız bile çim bakımınıza yine de başlayabilirsiniz.

Ayrıca çim sazını da kaldırmalısınız: Ayakta kalan nem nedeniyle bazı yerlerde yosun oluşmuş olabilir ve bunu dikkatlice temizlemelisiniz.

İpucumuz
Yosun alanı çok yoğunlaşmışsa kazıyıcı yardımcı olabilir. Dikenli dikey bıçaklar yeşilliklerdeki yosunu temizler. Bu, çimlerin yeniden daha fazla oksijen alacağı ve yosunların artık eskisi kadar hızlı büyümeyeceği anlamına gelir. Çimleri kazımanız gerekip gerekmediğini test etmek için metal bir tırmığı herhangi bir baskı uygulamadan çimlerin içinden dikkatlice çekebilirsiniz. Tırmığa yosun veya biçme artıkları sıkışırsa kazıyıcıyı kullanmanız gerekecektir.

İkinci adım: gübreleyin ve havalandırın

İlkbaharda en iyi çim bakımı için, kazıma sonrasında çıplak veya inceltilmiş alanlar görüp görmediğinizi kontrol etmelisiniz. Bu durumda toprağı biraz gevşetin ve çim tohumları ekin. İdeal tohum karışımı birkaç yüksek kaliteli çeşit içermelidir. Dış koşullara bağlı olarak uygun tohumlar ilgili lokasyonda yetişecektir. Ekimden sonra gübrelemeye başlamadan önce kısa bir dinlenme süresi öneriyoruz.

Üç kez – bu döllenme için önemli bir sayıdır. Yıl boyunca çimlerinizi bu sıklıkta gübrelemeniz gerekir. Uzmanlar, ilkbahar ve yaz gübrelemesinin yanı sıra ekim ayında da potasyum ağırlıklı gübreleme yapılmasını öneriyor çünkü potasyum kışın çimlerin sağlamlığını ve dona karşı dayanıklılığını artırıyor. Çimlerinizin potasyuma mı yoksa ekstra dozda nitrojene mi ihtiyacı olduğunu söylemek kolaydır. Bu kılavuzda buna ilişkin göstergeleri listeledik.

Organik gübre çimler için idealdir. Bahçenizde kendi kompost yığınınız yoksa onu bir hırdavatçıda veya bahçe merkezinde de bulabilirsiniz. Mineral gübrelere göre avantajı aşırı gübreleme riskinin en aza indirilmesidir: Bir yandan besinler sürekli olarak ve daha uzun bir süre boyunca salınır, diğer yandan bakteriler gübreyi yalnızca çimin gerçekten gübrelemeye ihtiyacı olduğunda ayrıştırır. besinler.

İpucumuz
İlkbaharda çimlerinizin bakımını yaparken gübrelemeyi kapsamlı sulamayla birleştirin.

Üçüncü adım: doğru kesim

Daha sonra, büyüme aşamasının başlangıcında ilk kesimi yapmadan önce çimlerin kuruması için yeterli süre tanımalısınız. İlk sıcak günler gelene kadar bekleyin.

İpucumuz
İlk kesim çok kısa olmamalıdır. Bonn'daki Alman Çim Derneği, evlerin çimlerinin uzunluğunun üç santimetreden kısa olmamasını tavsiye ediyor. İlkbaharda çimlerin bakımını yaparken kısa kesmenin avantajı: bıçaklar çatalda bölünür ve yeniden filizlenir, böylece çim daha yoğun hale gelir. Çok derin bir kesim çimlere geçici olarak zarar verebilir. Bu, tüm yaprak kısımlarını çıkarır ve yalnızca çıplak gövdeler kalır. Bu hoş görünmüyor ve çimlerin toparlanması için uzun bir zamana ihtiyaç var.

Aynı anda asla yarıdan fazlasını kesmemeniz de önemlidir. Ne kadar derin keserseniz çim o kadar hassas hale gelir.