Bağcılar Belediye Lideri’nden İBB Lideri İmamoğlu’na sıkıntı soru: Ne yaptınız bu parayı?

CesHef

Active member
Bağcılar Belediye Lideri’nden İBB Lideri İmamoğlu’na sıkıntı soru: Ne yaptınız bu parayı? Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, Haber7 Genel Yayın Direktörü Osman Ateşli’nin sorularını yanıtladı.

İlçede hayata geçirdikleri anlatan Özdemir; İstanbul’un sıkıntılarına ait de dikkati çeken değerlendirmelerde bulundu.“16 YILDIR SİYASETİN İÇİNDEYİM”

Bağcılar Belediye Lideri olana kadar vatandaşlar tarafınca hayli fazla tanınmasanız da temelden yetişmiş, siyasetin ortasından gelen bir isimsiniz? Bağcılar’la kesişen hikayenizden ve siyasi serüveninizden bahseder misiniz?


1983 Kastamonu İnebolu doğumluyum. Kıyı köyünde doğduk, büyüdük, 10 yaşımıza kadar. 1993 yılında Bağcılar Fatih Mahallesine taşındık. daha sonrasındaki serüvenimiz Bağcılar’da devam etti. İnşaat Mühendisliği lisans eğitimimizi Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladık. daha sonrasında hem iş hayatımız başladı tıpkı vakitte eğitim hayatımıza devam ettik. Yüksek lisans eğitimimizi üniversiteden daha sonra devam ettirdik. Bir tarafıyla da siyasete atıldık.

Üniversite bittikten daha sonra gençlik kollarında başladım. 2006 yılında AK Parti Bağcılar gençlik kollarında başladım. 2007 yılında yani bir yıl daha sonrasında Gençlik Kolları Başkanlığına seçildik. 2007-2014 yılları içinde 7 yıl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım Bağcılar’da. daha sonrasında da Büyükşehir Meclis Üyesi olarak 2014’te seçildik. Bir devri tamamladıktan daha sonra yeni devirde de bir daha hem Bağcılar’dan, Büyükşehir’den meclis üyesi olarak seçildik. bu vakitte de Ulaşım ve Trafik Komitesi Başkanlığı nazaranvini yürüttük. Yaklaşık 7 yıl gençlik kolları artı bir yıl idaresi, 8 yıllık da büyükşehir deneyimimizle birlikte 16 yıllık bir siyasi deneyimimizi aralıksız bir biçimde Bağcılar’da sürdürdük. Doğal ki siyaset ve teşkilatlarla ilgili olan ya da vatandaşlarımız nezdinde bir tanınırlığımız vardı fakat Bağcılar’ın geneli seviyesinde süreç daha da şekillendi.

nazaranve geldiğimizde ramazan ayının bitmesine tam 17 gün kalmıştı. 3-4 saatlik uykuyla Ramazan’ı tamamladık. daha sonrasında da cami cemaatiyle mescitte olduk, çıkışta çay ocağında olduk, çocuklarımızla okulda buluştuk, vatandaşlarımızla sokakta buluştuk, esnaflarımızı ziyaret ettik derken vaktimizin üçte ikisini dışarıda geçirdik. Bunun da alışılmış hem görünür olmak hem tanınırlık boyutunda kıymetli bir avantajını yaşadık. Olabildiğince alandayız, dışarıdayız.“İCRAATLERİMİZİ İSTİŞAREYLE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

39 yaşında AK Parti’nin İstanbul’daki en genç belediye liderisiniz? Gençlerle irtibatınız nasıl? 300 bini bulan bir genç nüfusu var. Gençlere yönelik ne üzere çalışmalar yapıyorsunuz?


esasen hala gençliğimizi koruma ettiğimize inanıyoruz. Bağcılar’ın 300 binin üzerinde genç nüfusu var. Çocukları kastetmiyorum, ergenlerden bahsediyorum. Bilhassa 18-30 yaş ortası yani nüfusun yarısına yakını genç. 165 bini öğrenci olan 300 bin gençten bahsediyoruz. Genç olmamız, daha evvelki süreçte gençlik kollarında siyaset yapıyor oluşumuz ve gençlerle de uzun yıllardır birlikte nazaranv yapmamız hasebiyle hayli güçlü bir irtibat kelam konusu. aslına bakarsan bu biraz da doğal gelişen bir şey. Yani biz ekstra bir şey sarf etmiyoruz. Gündelik ömrümüzde nasılsak, Belediye Lideri olduktan daha sonra da birebirini devam ettiriyoruz. Onlarla bir daha alandayız bir daha birlikte biroldukça şeyi konuşuyoruz. Gençlik kollarında iken de öyleydi. Benim Gençlik Kolları Başkanlığı dönemimde de birfazlaca icraatı arkadaşlarımızla kucak dolusu sohbet ederek hayata geçirdik. Belediye Lideri olduktan daha sonra tıpkı devam ettiriyoruz.

Yani Bağcılar’da bir şey yapılacaksa evvela onu kullanacak olan bireylerin neye gereksinimi var tespit ediyoruz, bağlantı kuruyoruz ve bu çerçevede sürecimizi yürütüyoruz. Çok da olumlu ve fazlaca hoş bir müddetç yürütüyoruz. Gençlerle ziyadesiyle bir ortaya geliyoruz. Liselere gidiyoruz. bir daha onlarla bir ortada olduğumuz etkinlikler düzenliyoruz. örneğin nazaranve geldiğimizde birinci yaptığımız iş 3 tane müdürlük kurmak oldu. Bunlardan bir tanesi Gençlik Spor Müdürlüğü. Müstakil bir müdürlük altında daha da konsantre olunacak biçimde bunu yapmamız gerektiğine inandık.


“BU GENÇLİK NEREYE GİDİYOR’ DEMİYORUZ”

Gençlerle vakit geçiriyor musunuz? Sizden ne üzere talepleri oluyor?


ilk vakit içinderda gençler bilhassa de bu yeni nesil hayli akıllı ve her şeyinizi gözlemliyor. Sizin halinizi da samimiyetinizi de onlara karşı olan tavrınıza da epeyce dikkat ediyor ve onlara hizmet noktasında yönlendirmeniz değil, onların sizi yönlendirmesini bekliyor. Onlara paha verdiğimizi hissetmek istiyorlar. Biz de evvel bir halimizi ortaya koyduk. Bilhassa ‘Bu gençlik nereye gidiyor?’ telaffuzlarıyla bağlantımızı gerçek kurgulamayacağımızı düşündük.

Milattan 2 bin ila 4 bin yıl evvel yaşayan Sümerlilerin tabletlerinde dahi, ‘Bu gençlik nereye gidiyor?’ yazıyor. Bu jenerasyon çekişmesi bu biçimdedan bu tarafa gelen bir durum. O yüzden biz gençlerle gerçek bir bağlantı kurduk. yıllardır da bu işin içerisindeyiz ve daha sonrasında da onlarla ilçeyi birlikte yönetmek istediğimizi onlara hoş bir biçimde tabir ettik. Bağcılar’da var olan birfazlaca çalışmanın ötesinde kesinlikle kültürel aktifliklerin yapılmasını ve daha epey olmasını bizden talep ettiler. örneğin konser düzenliyoruz. Bağcılar’a değerli ülkemizin kıymetli sanatkarlarını getirdik. 2 konserimize de 80 binin üzerinde genç katıldı. Rastgele bir taşkınlık olmadan, rastgele bir olumsuzluk olmadan, inançlı bir ortam oluşturduk. bir daha mahallelerimizin merkezi bir okulunda çocuk oyun kümeleriyle çocuklarımızın vakit geçirdiği, 34 saatlik bir dönem daha sonrasında öğretmenlerimizin oluşturduğu bir müzik kümesinin onlara konser verdiği ve en sonunda da yaz sineması biçimiyle final yaptığımız 17 aktiflik gerçekleştirdik. Bunlara da ağır iştirakler oldu. bir daha ilçemizde gençlik merkezlerimiz var. Genç arkadaşlarımızın gelişim sürecine katkı sunacak aktiflikleri planladık. Onlarla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ben de bağcılarda büyüdüm. Bağcıların sokaklarında bir hayat geçirdik. Bizim vaktimizde boş alanlar daha fazla olduğu için sokaklarda oyun oynuyor, vakit geçiriyorduk ancak şu anda ziyadesiyle oyun alanlarına gereksinim var. Yeni spor alanlarına ziyadesiyle gereksinimleri var.

Hem toplumsal hem yeşil alanlar açısından önemli bir beklentileri var. Bunları artırma istikametinde kıymetli bir müddetç yürüttük. Yakın vakitte da var olan tesis sayımızı ikiye katlamak istiyoruz. Var olan yeşil alan sayımızı da hem bakanlığımızın oluşturacağı millet bahçeleriyle, yeni spor alanlarımız, idman sahalarımızla arttırmış olacağız. Bisiklet yolu inşa edeceğiz. Var olan parklarımızı içerisinde de geçtiğimiz hafta bir bisiklet sürüşü yaptık. Komşularımızla bir arada bizim belediyemizin önündeki caddede hayli keyifli, hoş vakit içinder geçiriyoruz. Sokaktaki balkondaki otomobilden geçen vatandaşlarımızın o faaliyette bizleri gördüklerinde memnunluklarını gözlerinden okuyabiliyoruz. Bunları daha fazlaca hayatın içerisinde bağcılarda bulundurmak istiyoruz.


BAĞCILAR’DA SARSINTIYA HAZIRLIKLAR NE DURUMDA?

Olası İstanbul sarsıntısı gündemdeki yerini koruyor. İstanbul’un başka ilçeleri üzere Bağcılar’da da bu risk var. Zelzeleye hazırlık ve kentsel dönüşüm çalışmalarınız hangi basamakta?


Ben mesleğim gereği kentsel dönüşüm alanında saha deneyimi olan birisiyim. Bu alanda 16 yıllık deneyimimiz oldu. Hem kamu tarafını hem özel bölüm tarafında güzel bilen birisiyim. Belediye olarak 2013 yılında bir Kentsel Tasarım Müdürlüğü kurduk. Bu müdürlük var olan İmar Müdürlüğü’nün dışında yalnızca kentsel dönüşümü desteklemek için kuruldu. Vatandaşlarımızla parselleri birleştirip bir müteahhitle mutabakat süreçlerine kadar yanında oluyor ve onların kentsel dönüşüme iştiraklerini motive ediyoruz. Bağcılar’da yüzde 28’i sarsıntı daha sonrası yüzde 72’si sarsıntı öncesi yapılardan oluşuyor. Geriye kalanlarla ilgili de bu müdürlüğümüz kıymetli çalışmalar yaptı bugüne kadar.

İlçenizin fiziki dönüşümü konusunda ne üzere çalışmalar planlıyorsunuz? Mevcut devam eden projelerden bahsedebilir misiniz?

Bu müdürlüğümüzce yürütülen çalışmaların içerisinde devam eden ve yakın vakitte teslim edeceğimiz 800 konutluk Albayrak sitesi tamamlanmak üzere. bir daha Şişecam blokları var. Onlar da kaba imalatı bitti ince imalatı devam ediyor. Yakın vakitte ruhsata yönelik adımlar atacağımız yıkım kararları alınmış bine yakın konut var. Yüze yakın ticari dükkan var. bir daha bu evreye daha gelmemiş lakin riskli tespitleri yapılmış yüzlerce konut arttan geliyor. Biz teknik manada sürece dayanak veriyoruz ve 2023 yılında bu müdürlüğümüzün belediyemizde ki bütçemiz içerisindeki yeri 45 milyonun üzerinde. Şunu bilhassa söz edeyim, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız da bu sürece fazlaca önemli takviyeler veriyor. Kentsel dönüşümün desteklenmesi ismine kira yardımlarını, takviyelerini bir daha maddi olarak bakanlığımız bize yansıtıyor. Kentsel dönüşüm süreci inançla de alakalı bir mevzu. Biz bugüne kadar yaşadıklarımızı bir kenara koyup, yapacaklarımızı vatandaşımıza hoş bir biçimde aktarıp, bir mağduriyet yaşanmamasını sağlıyoruz. Bugüne kadar yaşamadık. Bundan daha sonra daha hoş bir müddetç yürüteceğiz.


MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ

Bağcılar ağır yapılaşmanın olduğu ilçelerden. Bu sıkışıklığı rahatlatacak millet bahçesi ve yeşil alan projeleriniz de kelam konusu mu?


Yapmış olduğumuz araştırmalarımızda 3 sorun ziyadesiyle gündeme geliyor. Bir kentsel dönüşüm, iki yeşil alan, üç kültür, sanat ve spor alanındaki beklentiler. Bir de ortaya ulaşım giriyor. Bu 4 başlık içinde kentsel dönüşümü konuştuk. Yeşil alan konusunda da sıkışık bir ilçeyiz. 22 km karede yaklaşık 850 bine yakın kişi yaşıyor. Bunun 750 bini bizim vatandaşlarımızdan oluşmakta. O yüzden çoksıyla yeşil alan gereksinimi olan bir ilçeyiz. Belediye olduğumuzda 8 olan park sayısı 30’uncu yılımızda geçmiş devirdeki liderlerimizin uğraşıyla 170’e çıkarıldı. Bunların içerisinde büyük ölçekli parklarımızda kelam konusu. Bu manada zenginleştirmeye kıymetli uğraş gösterildi. Var olanların üzerine var olanlar kadar bir yeşil alan kazandırmak istiyoruz. 65 dönümlük bir alanı Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız 2017 yılında ihale etti, inşallah 2023 yılının birinci yarısında halkımızın hizmetine sunacağız. Ebubekir Cami’sinin çabucak altındaki büyük alanda bu millet bahçemizi ilçemize kazandırmış olacağız. bir daha ikinci millet bahçemizi basın ekspres yolunun çabucak üst tarafındaki alana kazandırmış olacağız. İçerisinde bir stadyum, spor alanları olacak ve geri kalan kısmı da millet bahçesi olarak vatandaşımızın hizmetinde olacak. bir daha 22 mahallemizde 22 mahalle bahçesi konseptiyle bir çalışma başlattık. Birinci etapta 16 adet alanımızı oluşturduk. Burada da var olan parklarımızda nitelikli büyük ölçekli parkları kazandıracağız ve parklarla bir arada bulabildiğimiz her boş alana çocukların spor yapabilecekleri spor alanlarını kazandıracağız.

ULAŞIM İÇİN ‘MASTER’ PLAN

Bağcılar İstanbul’un nüfus yoğunluğuyla öne çıkan ilçelerinden biri… İlçenizde ulaşımı ve trafiği rahatlatma konusunda da çalışmalarınız ve projeleriniz var mıdır?


Eskiden ana arterler, ana yollar, TEM, E-5 epeyce büyük ulaşım sorunu olan yerlerdi. Sahiden hem hükümetimizin hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni AK Parti devrindeki yaptığı büyük özverili çalışmalarla orada önemli sorunlar azaltıldı. Ancak bu sefer ilçe içerisinde mahalle içerisinde sıkışıklıklar gündeme gelmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 3 yıldaki meclis çalışmalarında Ulaşım Komitesi Başkanlığı misyonunu yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum. nazaranve gelir gelmez birinci yaptığımız iş, üniversite hocalarımızla bir ortaya gelip Bağcılar’daki durumu analiz etmek oldu. daha sonrasında ulaşım master planı hazırladık. 24 saat boyunca ilçemizde hangi saatte nasıl trafik var? Sıkışmaması ismine ne yapabiliriz? daha sonrasında 32 nokta belirledik. Bu 32 noktanın birinci 10 noktasını çalıştık. Hatta komşu ilçemiz olan Günbakılırsan ilçesi ile de ilintili olan bir kısmı vardı. Güngoren Belediye Liderimizle da görüştük. İlçeler içinde bu manada bir uyumu sağlamak gerekiyor. Yakın vakitte kararların alınması tarafında Büyükşehir Belediyesine de gerekli resmi müracaatımızı yaptık, kararlar alındıktan daha sonra trafiğin rahatlatılmasını sağlamak istiyoruz.

“BÜYÜKŞEHİR METRO İÇİN KULLANMADIĞI PARAYI NE YAPTI?”

Büyükşehir Belediyesi’nin muhalefette olması ilçe belediyesi olarak sizlere ne üzere dezavantajlar sağlıyor? İmamoğlu idaresindeki İBB ilçenize vadettiği yatırımları yaptı mı?


AK Parti devrinde Büyükşehir Belediyesi birfazlaca bahiste ilçe belediyelerinin yükünü hafifçeleten bir boyuttaydı ve esasen bu ilçelerin hizmetleri yapılsın diye önemli manada bütçe Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılıyor. Lakin maalesef yeni periyotta bırakın AK Parti’yi CHP’li Belediyelerin dahi hudutları içerisinde kalan biroldukça yerde hizmetin sağlıklı bir biçimde görülmediğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi yürütemediğini görüyoruz. Alışılmış AK Partili belediyelerde daha hayli görüyoruz. Yapılması gereken ve şu ana kadar bitirilip hizmete alınması gereken bir Gençlik Merkezimiz var. 2 yıla yakın adım atılmadı. Artık bir çalışma başladı. Biraz ilerleme var. Lakin şu ana kadar buranın hem öğrencilere yurt olarak birebir vakitte gençlerin çalışmalarını yapabilecekleri bir gençlik merkezi olarak hizmete sunulmuş olması gerekirdi. Hala çalışmalar devam ediyor. Buranın yüzde 50’den çoksı AK Parti devrinde tamamlanmıştı.

Ebubekir bölge parkına fazlaca yakın bir noktada pazar yeri, otopark ve spor kompleksi projemiz vardı. Burada pazar yeri hala yapılmış değil. Otoparkın bir kısmı hizmete alındı ancak orada da önemli izolasyon sorunu var. Spor merkezi hala yapılmış değil. Önemli manada akamete uğradı.

bir daha bizim devrimizde planlanıp şu anda yapılması gereken 5 itibar cadde çalışması hiç bir biçimde yapılmadı. Başlanmadı.

bir daha altı otopark üstü pazar yeri olacak biçimde pazar yerleri projemiz devam etmiyor. Var olan metro projeleri devam etmiyor. örneğin Kirazlı-Halkalı çizgisi AK Parti periyodunda ihale edildi, başlanıldı lakin yeni periyotta Devam etmedi. Hatta 2021 yılında süreci başlattık diye genel liderlerini dahi getirdiler. Ancak iş ilerlemediği için ihale tasfiye edilmek durumunda kaldı. Şu anda bir daha ihaleye çıkılması gerekiyor.

Aynı biçimde Esenyurt-Mahmutbey çizgisinin da ihalesi AK Parti devrinde yapılmıştı ama orada da bir daha yüzde üçlük yüzde beşlik düzeyde iş kaldı. Önümüzdeki hafta bütçe görüşmeleri yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri geldiği vakit onlara soracağız. Ne yaptınız bu parayı? Yani metro ismine kullanılmadığı kesin lakin ne ismine kullanıldığı konusunda yanıtını Büyükşehir Belediye Liderinden bekliyoruz.


Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 3 yıllık performansını nasıl buluyorsunuz? AK Parti kenti belediyecilikte değerli bir eşiğe çıkarmıştı. Kentin şu anki durumu için neler söylemek istersiniz?

Dün akşam bir TV programında Ekrem İmamoğlu’nun dinledik. Gerçeklikle bağdaşmayan, var olan gerçeğin üstünü kapatan bir idare anlayışı kelam konusu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bir sorun üzerinden bu durumu fotoğraflayabiliriz. Kemerburgaz kent ormanı AK Parti devrinde yapılmış, tamamlanmış, yalnızca kurdele kesilme kısmı kalmış. Yüzde 99’u bitmiş bir yerle ilgili ‘Ranta değil halka açtık’ tabirleriyle bir çıkış yaptılar. “aslına bakarsanız burası bitmiş yalnızca kurdelesini kestiniz neyi yaptınız?” biçiminde söz ettik. “Biz yaptık demedik, açtık dedik” diye kendilerini düzeltme gereği hissettiler. Yani burada 3 yıllık süreç içerisinde rastgele bir çalışma çabası olmayan, İstanbul’daki vatandaşların sıkıntılarıyla dertlenmeyen, İstanbul’daki vatandaşların sorunlarına tahlil üretme uğraşı olmayan ve var olan çalışmaları da sağlıklı bir biçimde yürütemeyen bir Büyükşehir Belediyesiyle karşı karşıyayız. Metrolarda bunu görüyoruz. bakılırsave geldikten daha sonra var olan metro uzunluğunun 2 katına çıkaracağız tabiri olan bir Büyükşehir Belediyesinin şu anda 3 yıllık performansıyla var olan metronun yüzde 10’unu dahi yapmadığını görüyoruz.

Bağcılar Belediyesi, engelli bireyler ve yaşlılara yönelik hizmetlerle de isminden kelam ettiriyor. Bu çalışmalarınızdan da bize bahsedebilir misiniz?

Bağcılar Belediyesi kuruluşundan itibaren 30 yılını doldurdu. Toplumsal tarafı hayli güçlü olan bir belediye. Engelli Rehabilitasyon Merkezi ile başlayan süreç, Engelliler Sarayı ile taçlandırıldı. Bu dünyada da örneği olmayan proje ilçemizde faal bir biçimde yürüyor. 37 branşta 1200’ün üzerinde öğrencinin ve ailesinin kurs gördüğü bir merkezi ilçemizde barındırıyoruz. Belediyemizin toplumsal istikametiyle kıymetli bütçesini ayırdığı bir hizmet. Burada engelli öğrencilerimiz, engelli vatandaşlarımız bir toplumsal ömrün içerisine katılıyor. Biz onların gözlerinin içerisinde memnunluğu gördüğümüzde bütün yorgunluğumuzu atıyoruz. Ben dün de ziyaret ettim, onlarla vakit geçirdim, hem toplumsallaşmalarına katkı sunuyoruz hem ailelerinin onları sınıflara emanet ettikten daha sonra keyifle bir ortada vakit geçirdikleri ve o düşünceli anları attıkları bir vakti görüyoruz. Onların da bu manada fazlaca memnun olduklarını müşahede etmiş oluyoruz. Bir öteki taraftan engelli bireylerin kendi muhtaçlıklarını nazarancek biçimde artık üretime geçtiğini gördük. En son dün ziyaret ettiğimiz bir sınıfta da 3 boyutlu yazıcıyla tırnağını kesemeyen bir engelli vatandaşımızın tek eliyle birlikte tırnağını kesebileceği bir makineyi ürettiğini gördük. bir daha koltuk koluna kahve, çay bardakları koyabilecekleri bir aparat ürettiklerine gördük. Burada hayatın içerisine katılıp üretken olmalarını sağlayan bir yapının içerisine girmiş oldular. İstanbul Kalkınma Ajansı ve üniversitelerimizle bir arada bilim çalışmaları da üretiyoruz. Bilim sınıflarını oluşturduk. En son Sanayi ve Teknoloji Bakanımız da katıldı. 3 boyutlu yazıcılarla görme engelli vatandaşlarımızın rastgele bir cisme yaklaştıklarını onlara ikaz veren bastonun, şapkanın üretildiği bir merkez haline geldi. Sahiden artık üretken bir boyuta ulaştık. Bir istikametiyle de spor faaliyetlerini yürütüyoruz. Bağcılar Belediyesi Engelliler Spor Kulübümüz, üst üste muvaffakiyetle gayret ediyor. 500’e yakın atletimiz var. Engelli atletizmde şampiyonluklar almış atletlerimiz var. Paralimpik olimpiyatlarda madalya kazanmış öğrencilerimiz var. Engelliler boyutunda fazlaca değerli bir icraatı hayata geçiriyoruz. En son duygusal bütünleşmeyi sağlayan havuzumuzu da engelliler için geçtiğimiz hafta faaliyete geçirdik. Orada da bir daha engelli vatandaşlarımızın gelişim sürecine kıymetli bir katkı sunmuş olacağız.


AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe’nin öncülüğünde Ak Parti İstanbul’da adeta alana indi. Siz de ilçe ilçe dolaşan bir isimsiniz. Alanda hava nasıl?

Bu çalışmanın Belediye Liderleri ayağında biz bakılırsav aldık ve bizim çalışma alanlarımız AK Partili olmayan belediyelerin olduğu ilçelerde çalışma yapmak. Birinci etapta nasıl bir görünümle karşılaşacağımızı bilmeden gitmiştik. Ancak Küçükçekmece ile başlayan serüven bir daha sonraki çarşambayı iple çektiğimiz bir hususa evrildi. Zira gittiğimiz yerde, “Siz Bağcılar’dan gelmişsiniz, burada çalışıyorsunuz, nitekim tebrik ediyoruz. AK Parti’yi tebrik ediyoruz. Ancak bizim lider bizim ilçemizde olduğu biçimde gelmiyor. Bizim lider nerede?” sorularını fazlaca epey duyduk. Aslında bizim de kendimizi bu istikametiyle tanımamıza vesile oldu. Yani AK Parti Belediye Liderleri bulunduğu ilçede sabahın altısında başlayan mesaisi gece 11’e kadar süren, vatandaşla iç içe olan, her pozisyonda ve şartta vatandaşla çalışan, dokunan bir belediye iken öbür taraftaki belediye küme liderlerinin ve belediyecilik anlayışının nasıl farklı olduğunu vatandaş nezdinde görmemize vesile oldu. Vatandaşın da farkı görmesine, bir fotoğraf çekmesine vesile olmuş oldu. Bu açıdan gittiğimiz her ilçenin belediyesiyle ilgili vatandaşlarımızın yakınmasını gördük. örneğin Küçükçekmece Belediyesi AK Parti’den CHP’ye daha yeni geçtiği için bizim periyotta yapılan ve şu anda akamete uğrayan biroldukca çalışmanın vatandaşı nasıl mağdur ettiğini net bir biçimde gördük. Ya da birkaç devirdir Cumhuriyet Halk Partisi’ne kalmış ilçelerdeki geri kalmışlığı net bir biçimde gördük. örneğin Bağcılar da otuzun üzerinde hizmet binamız var, bilgi konutlarımız var, kültür merkezlerimiz var, havuzlarımız var, gençlik merkezimiz var. Vatandaşlarımıza bizim nasıl bir belediyecilik anlayışıyla çalıştığımızı söz ettik. Bu açıdan hakikaten uygun bir fotoğraf oldu ve fazlaca enteresan anlara şahitlik ettik. örneğin Maltepe ilçesinde Bağdat Caddesinde bir esnafa girdik. Hanımefendi hiç AK Parti’ye oy vermemiş hiç oy vermeyi düşünmemiş lakin bir daha sonraki seçimde AK Parti’ye vereceğini söylemiş oldu. Bizim yanımızda çekim yapıyorlar, tam çıkarken fark etti anlattıklarının kayda alındığını “Ne olur çekmeyin. Linç edilirim ve benden alışveriş yapmazlar. Biroldukca noktada badireye girerim” dedi. Vatandaşımızın sahiden partimizi ve partimizin çalışmalarına teveccühünün olduğunu, var olan ilçe belediyelerinden de üst seviyede şikayetçi olduklarını gördük. Değerli bir tecrübeydi ve alanda var olmamız da bence fazlaca olumlu yansıdı.

Bağcılar’da halkın size teveccühü ne durumda? Anket çalışmalarınız var mı?

7’inci ayımızı yeni doldurduk. Ama bu mühlet içerisinde vatandaşımızın epeyce süratli bir biçimde süreci kabul ettiğini ve olumlu bir bakış açısıyla bizlere karşı muhabbet beslediğini görüyoruz. Bu bizi fazlaca memnun ediyor. Yoklamalarımızda bunu görüyoruz. Bizim daha da ziyadesiyle yaptığımız çalışmaları artırmamız noktasında bizi teşvik eden bir kararı da görüyoruz.

Kendinize vakit ayırmaya fırsat bulabiliyor musunuz? Nasıl programlara nasıl getiriyorsunuz?

Ben sonuçta fatih mahallesinde büyüdüm. Öbür mahallelerde gençliğimizi yaşadık. Bağcılarda ömrümüzü devam ettirdik ve Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hayallerini, gelecekle ilgili beklentilerini ya da onların bir belediye noktasında nasıl desteklenmesi gerektiğini fazlaca uygun bilen birisiyim. Bugüne kadar var olan çalışmalarımızın üzerine eklemeliyiz konusunda da önemli bir deneyime sahip olduk. Bağcılar hoş hisleri besleyen insanlarımızın var olduğu bir yer. O yüzden gece gündüz çalışsak azdır diyorum. Ben daima arkadaşlarımıza da onu söylüyorum. Sabah işte 6 üzere başlıyor mesaimiz gece 11’e kadar sürüyor. Şahsi manada kendinize ayırabileceğiniz bir vaktimiz yok. Bağcılar natürel farklı bir ilçe yani bir Türkiye mozaiği diyebiliriz. Yani her taraftan gelmiş vatandaşlarımız var. örneğin Mahmutbey’de Selanik’ten mübadeleyle gelmiş olan vatandaşlarımızın ağır olduğu bir mahalle ve 100 yıllık bir geçmişi var. Orada bir dede pilavı aktifliği vardır. Dede pilavı etkinliklerinde onlarla birlikte olduk. Olabildiğince katkı noktasında belediye olarak sürece dayanak verdik lakin işin sahibi onlar olsun istedik. O kültürü onlar yaşasın istedik. Ulusal boyutta da medyada yer buldu. bu biçimde zenginliklerimiz var ve bunları ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.

KAYNAK: HABER7
 
Üst