Akşener’in HDP konusunda sessiz kalması akıllara bu iki ihtimali getiriyor

CesHef

Global Mod
Global Mod
Akşener’in HDP konusunda sessiz kalması akıllara bu iki ihtimali getiriyor Hürriyet Muharriri Abdülkadir Selvi, HDP ve PKK konusunda sessiz kalınmasının sebebini iki ihtimale dayandırarak köşe yazısında deklare etti.

Selvi’nin dikkat çeken köşe yazısı:

Meral Akşener, Çankırı’da bir esnafın, “Siz HDP ile bir oldunuz” diye reaksiyon göstermesi üzerine sessiz kalmamış, HDP ile bir bağlantıları olmadığına dair yemin billah edip, beddualı cevaplar vermişti.

“PKK ile iş tutanın Allah belasını versin. Ben tutmuşsam benim belamı versin. Diğeri tuttuysa onun belasını versin” demişti.

DÜZGÜN Parti’nin CHP ve HDP ile ittifak yapacağı tarafındaki tezlere ise “İYİ Parti’yi, CHP ve HDP ile yan yana getirme eforu berbat, saygısız ve epey ayıp” diyerek reaksiyon göstermişti.

Akşener, Balıkesir’de kahvehane ziyareti sırasında, “Senin HDP’yle ne işin var?” sorusu üzerine, “Biz HDP’yle yan yana yürümedik. HDP; PKK’nın uzantısıdır. PKK da terör örgütüdür” demişti.

Meral Akşener’in çıktığı canlı yayınlarda HDP ve PKK münasebetine dair söylemiş olduklerini ise burada aktarmaya gerek duymadım.

İKİ İHTİMAL

Zira kahvehanedeki vatandaşımızın ya da bir esnafın HDP’yle bağlantılı sorusuna sitem eden, reaksiyon gösteren hatta beddualı karşılıklar veren Meral Akşener, partisinin kurucularından, hem de İzmir Milletvekili ve Genel Lider Danışmanı Aytun Çıray’ın, “HDP’yi PKK üzerinden şeytanlaştırıyorlar” biçimindeki kelamlarına karşı ise sessiz kaldı.

Bu durumda ya Akşener, Aytun Çıray’ı kahvehanedeki vatandaş kadar karşılık vermeye bedel bulmuyor ya da HDP konusunda bir siyaset değişikliği var.

TRİBÜNLERDEKİ O SLOGANLAR

TÜRKİYE’de yabancı düşmanlığını Ümit Özdağ’ın paylaşımları üzerinden takip ediyorum. Ümit Özdağ’ın bir Fenerbahçeli olarak Beşiktaş’ı kutlayan bildirisi da o niçinle dikkatimden kaçmadı. Ümit Özdağ, Çaykur Rizespor maçından daha sonra Beşiktaş’ı tebrik etti. Lakin maçı kazandığı için değil, maçta Beşiktaş tribünlerinden atılan, “Ülkede mülteci istemiyoruz” sloganı için tebrik etti. Ümit Özdağ’ın futbolla bu derece ilgili olduğunu bilmiyordum. Zira daha evvel spor karşılaşmalarıyla ilgili toplumsal medya paylaşımlarına şahit olmamıştım. Ümit Özdağ tıpkı gün bir de Altay-Kayserispor maçından bir paylaşımda bulundu. tıpkı vakitte, “An prestiji ile İzmir’de, Altay-Kayseri maçı. Altay taraftarı haykırıyor. Bravo Altay!” notunu düşerek. Ümit Özdağ’ı heyecanlandıran aşikâr ki Altay tribünlerinden atılan, “Ülkede mülteci istemiyoruz” sloganıydı. Dikkatinizi çekti mi? Biri İzmir’de, başkası İstanbul’da. Biri Altay, başkası Beşiktaş tribünleri fakat atılan slogan tıpkı. tıpkı vakitte sözü sözüne tıpkı.

MAÇLARA GİRMELERİ YASAKLANACAK

Fakat bu nefret lisanının Altındağ’da Suriyelilerin mesken ve işyerlerine akına dönüşmesi üzerine güvenlik üniteleri harekete geçti. Zira bu iş önemli bir güvenlik sıkıntısına dönüştü. O niçinle spor müsabakalarında tribünlerde nefret lisanını körükleyen slogan attıranlar tespit edilip, lig bitene kadar stadyumlara girmeleri yasaklanacak.

ABD, TALİBAN’A ALTIN TEPSİ İÇİNDE SUNDU

1- ABD, Sovyetler’in Afgan işgaline karşı Taliban’ı kurdu.

2- 11 Eylül’den daha sonra ise Taliban ve El Esas sebebi öne sürülerek Afganistan’ı işgal etti.

3- 20 yıl daha sonra ABD, Afganistan’ı altın tepsi ortasında Taliban’a sundu.

4- bu biçimdece Taliban’ın, El Kaide’nin, DEAŞ’ın ABD’nin ülkeleri işgal edeceği vakit legalleştirme ismine kullandığı aparatlar olduğu bir sefer daha ortaya çıktı.

5- ABD, Afganistan’ı Taliban’a teslim ederek tüm dünyayı şaşırtmış olabilir ancak sakın siz şaşırmayın. Zira ABD, şimdiden bir daha sonraki Afganistan işgalinin münasebetlerini hazırlamaya başladı.

6- ABD, Taliban’la anlaşarak bir defa daha kendisiyle işbirliği yapanları aldattı.

7- Bu da sizi şaşırtmasın. ABD bunu daima yapar. ABD, Irak’ta Molla Mustafa Barzani’nin ayaklanmasını desteklemiş, İran Irak’la Cezayir Anlaşması’nı imzalayınca, Kürtleri Irak ordusu karşısında sahipsiz bırakmamış mıydı? Telefonlarına kimsenin karşılık vermediği Molla Mustafa Barzani ise Lider Carter’a yazdığı mektupta, “Sayın Lider, biz dostlarımızın yardım vaadine güvenerek bir savaşa girdik; ancak apansızın savaş alanında kendimizi yalnız bulduk” dememiş miydi? Molla Mustafa Barzani, Amerika’da kimselerle görüşemeyerek, yalnızlık ortasında ölmüştü.

8- İbret alınmadığı sürece tarih tekerrür eder. Her tekerrürde de ABD, evvel kullanır, daha sonra aldatır.

ALGI OPERASYONUNA SOYUNDU

RİZE’DEKİ sel felaketinin yaraları sarılmadan tarihimizin en yaygın ve en uzun müddet devam eden orman yangınları ile boğuşmak zorunda kaldık. Orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürerken bu defa Kastamonu, Sinop ve Bartın’da selden etkilenen yerler afet kapsamına alındı. Canlarımız gitti.
Kimi kaybettiği canlara, kimi yok olan malına, milletimiz ise başındaki felaketlere yanarken, Sedef Kabaş gibiler için değişen bir şey olmadı. Onların sıkıntısı farklı. Sedef Kabaş, “İnsan içine çıkamayacaklar… Birden fazla ülkeyi terk edecek… Tarihe not düşün!” diye tweet attı.

Bunlar tarafsız gazeteci ya. Bir de taraflı gazeteci olsalar ne yaparlardı sanki?
Kemal Kılıçdaroğlu, Sedef Kabaş’tan daha öngörülüymüş. Kılıçdaroğlu 14 Mart 2014 tarihinde FETÖ’nün televizyonu STV’ye çıkıp, “Emin olun, bunun yurtdışına kaçmaktan öbür bir dermanı yoktur. Erdoğan için söylüyorum, kaçsa da onu bu ülkeye getireceğiz” demişti.

Tarihler farklı olsa da, lisan tıpkı lisan, zihniyet tıpkı zihniyet.

ORTAYA KOCAMAN BİR PALAVRA ATIN

Pekala bunu niye yapıyorlar? İsterseniz bu sorunun yanıtını da Sedef Kabaş versin.

“Kitleleri etkilemek istiyorsanız, ortaya kocaman bir palavra atın. Lakin epey büyük bir palavra olsun. İkinci kriter epey sıradan bir palavra olsun. daha sonrasında da bu sıradan ve fazlaca büyük palavrası daima yine edin. Ve akabinde kitlelerin o palavrası gerçekmiş üzere nasıl kucakladığını oturup seyredin.”

Ülkemiz tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. İnsanlarımız ölüyor. Ormanlarımız yanıyor lakin bunlar algı operasyonundan vazgeçmiyorlar.