AK Parti’li Turan: Parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır

CesHef

Member
AK Parti’li Turan: Parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır AK Parti’li Turan, DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili kelamlarına ait, “İddia ediyorum ki Cumhur ittifakı bu ülkenin idaresinde yeni periyotta de bir numaralı takım olarak işin ortasında olacak. Fakat teorik olarak değerlendiriyorum, Millet İttifakı kazansa bile parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır” dedi.

AK Parti Küme Başkanvekili Turan, TBMM’de basın açıklaması yaptı. Turan, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırlamış olduğu ‘selam vermeyin’ görüntüsüne atıf yaparak, “Sayın Erdoğan’la, milletin gözünde olan bir kişi ile 11 yılda 9 seçim kaybeden bir kişinin muhatap olmasını hakikat bulmazdık, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a değil de Turan’a yanıt vermesini zevkle izliyoruz. Bir görüntü kelam konusu. ‘Selam vermeyin’ şekli anne, babaları, makul olan olmayan muazzam bir kirlilikte görüntü hazırlamış oldu. Hakarete alıştık, milletin evlatlarına, anne babalarına, makul olan olmayan, ‘Selam verin, vermeyin’ demenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Siyaset her şey değildir. Kılıçdaroğlu’nun ‘selam vermeyin’ demesine karşın Hazreti Peygamberimizin ‘selamı yayın’ tavsiyesine uyarak, 84 milyona selam vermeye devam edeceğiz. Kılıçdaroğlu’nun makul olan anne baba yahut makul olmayan anne baba şeklindeki tabiri, tek parti periyodunda kalan makul vatandaş uygulamasının bir devamıdır” tabirlerini kullandı.
YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ait tenkitleri konusunda da Turan, “Akşener ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi eskimiştir, geride kalmıştır’ dedi. Bir algıyla bir arada, kelamım ona, olmaz ya, Millet İttifakı seçimleri kazansa bile kazandığında parlamenter sisteme dönecekmiş üzere sistemi kıymetlendirdi. Bu millet, yanlış yapmadığından dolayı, AK Parti’yi, Cumhur İttifakı’nı asla yalnız bırakmadı. O yüzden sav ediyorum ki, Cumhur ittifakı bu ülkenin idaresinde yeni devirde de bir numaralı grup olarak işin ortasında olacak. Fakat teorik olarak değerlendiriyorum, Millet İttifakı kazansa bile parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır. Beşerler, tüm dünya ülkeleri, kazanılmış olan haklarını geri vermez. Milletin aldığı hakkı geri verme devri yok. Parlamenter sistemden halkın direkt oy verme adımına gelen başkanlık sisteminden geriye sisteme geçme dünyada örneği yok. Birebir gün parlamenter sisteme geçecekmiş algısı gerçek değil. 600 vekil ortasında 400 vekil olursa sistem değişikliği sağlanabilir. AK Parti yok olacak, MHP yok olacak, Millet İttifakı’nın paydaşları 400 vekil alacak. bu biçimde teori var mı? Seçimleri kazansanız bile geriye dönük olmayan sistem krizini gündem değiştirme olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Turan, şu biçimde konuştu:

“367 krizleri, 15 çeşitte seçilen cumhurbaşkanı süreci geride kaldı. Yüzde 50+1 alan vesayete meydan okur, milletiyle yürüme haricinde bir noktası olamaz. Seçimin kazandığı gün parlamenter sisteme dönecek üzere yapanların bu sözlerini revize etmesini, seçimi kazansalar bile hangi anayasa değişikliği ile milletin önüne çıkacaklarını söylemeleri lazım, ortaklarınızı açıklayın, metninizi açıklayın ona göre bakalım.”

15 vekille görüştüğü argümanına da Turan şu sözlerle karşılık verdi:

“Grup başkanvekiliyim. Her gündemle ilgili vekillerle, ilgililerle toplantılar yaparız. Bu yanlış değil, birfazlaca mevzuyla ilgili ilgilileri çağırırız kıymetlendirme yaparız. Bülent Turan’ın vazifesi var. İçerikle ilgili isyanım var. Hakikat değil, yarın da toplantılarımız var. Etraf ile ilgili önerge ile sabahtan beri toplantı yapıyoruz. vazife verildiği argümanının hakikat olmadığını söz etmek isterim. Gündemimizi mafyanın almasını yanlışsız bulmuyoruz. İç hengameleri olmayan bir partiyiz. Biz gündemi muhakkak olan bir siyasi partiyiz.”

KAYNAK: İHA
 
Üst