Ağustos ayında bahçecilik: Domates nasıl hasat edilir

Sefer

Global Mod
Global ModYüksek sıcaklıklar bahçecilik söz konusu olduğunda bir avantaja sahiptir: yabani otlar zayıflar ve kolayca temizlenir. Peki sulama yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir bakışta en önemli şeyler

Bu ay çok fazla sulama yapmak yerine haftada bir kez düzgün sulama yapmak daha iyidir – aksi takdirde zayıflayacak bitkiler için bir istisna geçerlidir. Bunu yapmak için en iyi zaman akşam veya sabahın erken saatleriHatta gök gürültülü sağanak yağıştan sonra bile daha fazla yağmur yağar; çünkü sağanak yağış çoğu zaman sadece yeryüzünü ıslatır.


Salyangoz istilasını azaltmak veya hatta önlemek için, sulamanın öncelikli olarak sabahın erken saatlerinde yapılması önerilir. Bu şekilde yataklar, salyangozların gece avlanmaları sırasında daha erişilebilir olur. Salyangoz pek sulu ve çekici değil.


Aksi takdirde, bu ay sebze bahçelerindeki ve bazı meyve bahçelerindeki bol verimin tadını çıkarmak ve salkım ortancalarının, orman güllerinin ve diğer bitkilerin çiçeklerinin tadını çıkarmakla geçecek.


Yaz sıcağı yabani otlar da dahil olmak üzere birçok bitkiyi etkiler. Hobi amaçlı bahçıvanlar bu zayıflıktan yararlanabilir: Ağustos ayı özellikle Otları yok etBitkiler daha az suya sahiptir ve çiçeklenmeleri güçlerini çalar. Hobi amaçlı bahçıvanlar artık yabani otlar arasındaki zararlıları, örneğin çok yıllık tarla sarmaşığı ve karaağaç gibi zararlıları düzenli olarak temizler. Hatta onu tamamen kazıp yok etmek daha da iyidir – ancak bu çok zaman alıcıdır, çünkü genellikle küçük parçalar geride kalır ve yabani otlar tekrar ortaya çıkar.


Sıcakta sadece otlar solmaz. Arılar ve yaban arıları gibi birçok faydalı böcek de sıcaktan ve kurak haftalardan muzdariptir. Bu yüzden bahçenize faydalı böcekleri çekmek ve onlara biraz iyilik yapmak için bir böcek sulama kabı kurun.


Yılın son gerçek yaz ayında, bir sonraki bahçe yılı için ilk hazırlıklar çoktan başlamış olur. Hasat edilen alanlar gübrelenir. Gübreleme bitkileri de ekilebilir, böylece yatak boş kalmaz. Örneğin, yonca köklerinde azot toplar. Bitkiler üç ila dört hafta sonra kesilir ve kökleri getirmek için toprak kazılır. Güzel mavi çiçekleri olan Phacelia ve ağır topraklar için kış çavdarı da değerli besinler sağlar. Bu nedenle Ağustos, yeşil gübre bitkilerini ekmek için ideal zamandır.


Çok yıllık yatak, ayın başından ortasına kadar son kez gübrelenir. Yaprak gübresi veya sıvı gübre uygundur. Daha sonra, çok yıllıklara artık besin verilmez, böylece güçlü bir şekilde büyümeye devam etmezler. Taze sürgünler kışa dayanıklı değildir.


Gül gibi odunsu bitkilerin düzgün bir şekilde sertleşmesini sağlamak için çeşitli tedarikçilerden Patentkali ismiyle temin edilebilen gül gübresi veya özel potasyumlu gübre uygundur. Gübreleme sırasında hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.


İpucu: Gübreyi uygulamadan önce toprak analizi yaptırın. Bu, olası aşırı gübrelemeyi önler ve hedeflenen besin uygulamasına olanak tanır.


Çimler ayrıca çim bıçaklarının büyümesini teşvik etmek için düzenli olarak biçilir. Sıcak günlerde, alan çok kısa kesilmemelidir, aksi takdirde çim bıçakları daha kolay kurur. Kesilen çimleri malç olarak alanda bırakmak da iyi bir fikirdir. Bu katman, çok fazla nemin buharlaşmasını önler. Ancak, ay çok yağmurluysa, çim biçme artıklarını toplamalı ve uygun şekilde atmalısınız.


İğne yapraklılar ve diğer odunsu bitkiler artık çelikler kullanılarak çoğaltılabilir. Bunlar bu yıl koparılan ve hala ana gövdenin küçük bir parçasına sahip olan sürgünlerdir. Bunlar, kaba kumlu korunaklı bir köşedeki toprakta gevşetilir ve tam olarak köklenene kadar bir sonraki bahara kadar bir film altında tutulur. Bu ayrıca sürgünleri kış soğuğundan da korur.


Çilekler de çoğaltılır – tercihen en geç ağustos ortasında: bitkilerin sürgünleri sürgün kökleri oluşturur, böylece artık ana bitkilerden ayrılabilirler. Olgun tohumları yabani çok yıllık bitkilerden hasat edip gelecek baharda ekmek üzere kağıt torbalarda saklamakta fayda vardır. Meyvelerden de tohum yapabilirsiniz. Kendi tohumlarınızı üretin.


Ayçiçeklerinin üzerine geçirilen ince gözenekli bir ağ, kuşların yazın olgunlaşan ayçiçeklerinden tüm tohumları çalmasını önler. Genel olarak, otlar artık kış için kesilebilir ve kurutulabilir. Bu, soğuk mevsimde bile kendi bahçenizden aromatik bir ot kaynağına sahip olmanızı sağlar. Domates, fasulye ve kabaklara ek olarak, salatalıklar da düzenli olarak toplanır. Tüm meyve sebzelerinde olduğu gibi, bu çiçek oluşumunu ve sürekli yeni meyve setini teşvik eder. Hasat bol miktarda olursa, kış depolaması için saklanacak kadar bile kalır.
 
Üst