ABD, S-400’leri mazeret edip satmamıştı, Türkiye pişman etti onu da yaptı!

CesHef

Global Mod
Global Mod
ABD, S-400’leri mazeret edip satmamıştı, Türkiye pişman etti onu da yaptı! ROKETSAN’ın, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türk Deniz Kuvvetlerinin gereksinimleri doğrultusunda, Mayıs 2020 prestijiyle başlatmış olduğu “Dikey Atım Lançer Sistemi Projesi”nde sona gelindi.

Türkiye’nin deniz platformları dikey atım lançer sistemi gereksiniminde dışa bağımlılığa son verecek MİDLAS’ın birinci atışlı testi, Aksaray Atışlı Test Alanı’nda muvaffakiyetle gerçekleştirildi. MİDLAS’ın karadan atışlı testlerinin tamamlanmasıyla, sistemin, inşası devam eden MİLGEM İ Sınıfı fırkateynlerin birincisi olan TCG İstanbul’a entegrasyonu için de değerli bir evre geride bırakıldı.

İlk etapta Hisar-D RF ile Türk Deniz Kuvvetleri platformlarına bu lançer ile hava savunma yeteneği kazandırılacak. Devamında ise Siper Blok-1, Atmaca ve öteki ulusal füzeler de MİDLAS’a entegre edilecek. bu biçimdece Türk donanması platformlarında biroldukca savunma ve taarruz mühimmatı da kullanabilir hale gelecek.

Dünya üzerinde bu sistemler yüklü olarak gemilerde kullanılabiliyor. Lakin ilerleyen süreçlerde üs ve liman korunması için karada konuşlu versiyonlar üzerinde de çalışmalar sürdürülüyor.

TÜRKİYE DÜNYADAKİ SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK

HİSAR-D RF füzesinin de sisteme entegrasyonu ile Türkiye, kendi tasarlayıp ürettiği gemisinden, kendi lançeri ve kendi hava savunma füzesini kullanabilen dünyadaki sayılı ülkelerden biri olarak tarihe ismini yazdıracak.

TCG İSTANBUL’A YERLEŞTİRİLECEK

MİDLAS’ın TCG İstanbul’a yetişeceğini lisana getiren Murat İkinci, “İstanbul fırkateyninin Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesiyle birlikte MİDLAS’ın hayata geçmesini, orada kullanılmasını hedefliyoruz. Şu anda onunla ilgili bir kasvetimiz yok.” diye konuştu.

MİDLAS’ta kullanılacak füzelere ait de bilgiler veren İkinci, şu sözleri kullandı:

“Özellikle hava savunma füzelerini birinci etapta MİDLAS üzerinden atmayı planlıyoruz. ondan sonrasında bilhassa Atmaca gemisavar füzemizin de MİDLAS üzerinden muvaffakiyetle atılması için entegrasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Bu, bize deniz platformlarından kullanabileceğimiz her cins füzeyi, ROKETSAN’ın ulusal olarak geliştirdiği füzeleri dikey olarak atma mümkünlüğü sağlayacak. Kardeş şirketlerimiz tarafınca savaş platformlarımızın Savaş İdare Sistemi de ulusal olarak geliştiriliyor. Orayla entegre bu tıp lançer sistemlerinin ulusal mühimmatları kullanır etaba gelmesi bu mevzuda artık Türkiye’nin büsbütün bağımsız olarak hareket etmesinin önünü açmış oluyor. Amacımız Hisar-O’nun denize uyarlanmış olan Hisar-D RF’i birinci kademede atmak ki bu atış muvaffakiyetle tamamlandı. Bundan daha sonra Siper Blok-1’in MİDLAS üzerinden atılmasını hedefliyoruz. Atmaca ve muadili füzeler gündemimizde. Bunu Deniz Kuvvetlerimizin önceliğine göre belirliyoruz. Şu anda hala daha Deniz Kuvvetlerimizle, SSB ile bu mevzudaki görüşmelerimiz devam ediyor. Onların önceliğine bakılırsa bundan daha sonraki basamaklarda yapılabilecek bütün faaliyet ve entegrasyonlar ROKETSAN tarafınca gerçekleştirilecek.”

TÜRKİYE’NİN GAYESİ ‘SOFT-LAUNCH’

Su üstü savaş gemileri ve denizaltı platformları tarafınca ağır olarak tercih edilen Dikey Atım Sistemleri; sıklıkla hava savunma, seyir, balistik ve anti-balistik füzeleri dikey olarak fırlatan platformlar olarak nazaranv yapıyor. Bunun yanında mesela ABD’nin kıyı muharebe gemilerinde (LCS) kullandığı Hellfire Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM)’yi fırlatan Dikey Atım Sistemleri de bulunuyor. Sistem 360 derece angajman sağlayabildiği için öteki ‘lançer’lerden ayrılıyor.

Deniz platformları özelinde ise farklı füze tiplerinin kullanmasına uygun olmaları, klasik tip lançerlere göre daha az yer kaplamaları, düşük radar kesit alanına (RKA) ve yüksek füze kapasitelerine sahip olmaları da sistemin avantajları ortasında yer alıyor. Dikey Atım Sistemlerinde, füze angajmanın başlatılması için farklı teknikler kullanılıyor. Bunlardan en yaygın olanları ise Cold Launch, Hard-Launch ve Soft-Launch. Türkiye de Ulusal Dikey Atım Sistemi için Cold-Launch ve Soft-Launch alanlarında çalışmalarını sürdürüyor.

Deniz Araçları Daire Lideri Alper Köse, yaptırımlar üzerine Türkiye’nin kendi fırlatma sistemini yapma sonucu aldığını bildirdi:

“FMS (ABD Savunma Bakanlığı Yabancı Askeri Satış Programı), Mk-41’in MİLGEM’in beşinci gemisinde kullanılmasına onay vermedi. bu biçimdece Roketsan ile bir muahede imzaladık ve mukaveleyi Roketsan’ın geliştireceği Dikey Atım Sistemi’ne nazaran bir daha düzenledik.”

Savunma sanayinden bir kaynak ise MİDLAS’ın Mk-41’e benzediğini ama birtakım yapısal farklılıkları olduğunu söylemiş oldu. “MİDLAS 8 metre uzunluğunda. Yani Mk-41’den 30 santimetre daha uzun.” diyen kaynak, şu ayrıntıları paylaştı:

“Sistem, HİSAR ailesi ve ATMACA füzeleri dahil olmak üzere yerli füzeleri fırlatabilecek. Türkiye, son 10 yılda yerli bir füze fırlatma sistemi geliştirmek için kâfi bilgi birikimini kazandı.”