18 milyonu aşkın öğrenci ders başı yapıyor: Sınıflar süslendi kitaplar sıralarda

Sefer

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık 18,9 milyon öğrenci ile 1,2 milyon öğretmen için yarın birinci ders zili çalacak. 2022/23 Eğitim – Öğretim Periyodu için Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm hazırlıklarını tamamladı. Okulların fizikî koşulları iyileştirilirken öğrencilere sunulan imkanlar da artırıldı. Bu kapsamda, fiyatsız ders kitaplarının yanı sıra hazırlanan kaynak kitaplar da sıralarda öğrencileri bekliyor.

136 MİLYON KİTAP DAĞITILDI

2. ile 12. sınıfa kadar olan tüm sınıflar için hazırlanan 91 kaynağın tamamı hem dijital platformlarda hem basılı olarak öğrencilere ve öğretmenlere sunulacak. Toplam 136 milyon fiyatsız yardımcı kaynak dağıtılırken, öğretmenler için hazırlanan 7 kılavuz da masalarında bekliyor. Bakanlık tarafınca zelzeleye karşı inançlı, estetik, erişilebilir, teknolojiye uyumlu, etraf dostu, çağdaş mimaride yeni okullar kazandırma çalışmaları dahilinde yeni devirde 198 yeni okul ve 3 bin 605 yeni derslik hizmete alınıyor.

10 BİN ANA SINIFI

Okul öncesi eğitim kapsamında bin 400 yeni anaokulu, 10 bin 100 yeni ana sınıfı da miniklere kapılarını açıyor. Bakanlık 889 yeni okulda 14 bin 697 dersliğin inşasına, 3 bin 709 derslikli 331 binada ise güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bunların yanı sıra 4 bin okulun, doğal gaz dönüşümü çalışmaları için gereken önlemler alınarak, güç verimliliği iyileştirmeleri, çatı tamiri, ıslak yer tadilatı, engellilerin erişimini sağlayacak altyapı gereksinimleri karşılandı.

4,5 MİLYARLIK YATIRIM

Yapılan hazırlıklar kapsamında 2,2 milyar lira yeni okulların imali için harcandı. Bütçenin 1,5 milyar lirası tamirat muhtaçlıkları, 700 milyon lirası binaların zelzeleye karşı güçlendirilmesi için olmak üzere toplamda 4,5 milyar liralık yatırım yapıldı. ‘Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi’ kapsamında yeni açılan ana sınıfları ve mevcut olanların donatım ve tamiri, ilkokul ve ortaokulların ders araçları ile derslik donatımı üzere sarfiyatları için vilayetlere ödenek gönderildi. Okullarda istihdam edilmek üzere 60 bin yeni paklık nazaranvlisi alındı. Okul binası güçlendirme ve yık-yap kapsamında okulunu değiştirmek zorunda kalan öğrenciler de taşıma yoluyla eğitime erişim yönetmeliği kapsamına alındı. Okulunu değiştirmek zorunda kalan binlerce öğrenci fiyatsız taşıma ve öğle yemeği uygulamasından faydalanabilecek.

İLK ORTA TATİL 14 KASIM’DA

Yeni takvime bakılırsa, 2022/2023 Eğitim-Öğretim Yılı 16 Haziran’da sona erecek. Yarı yıl tatili 23 Ocak- 3 Şubat içinde. 14-18 Kasım’da birinci, 17-20 Nisan’da ikinci orta tatile çıkılacak. Yılın son ders zili, 16 Haziran’da.