137 bin aile okullu oldu

Sefer

Global Mod
Global Mod
Aile içi alakalar, mesken idaresi ve çocukların davranış idarelerine rehberlik edilmesi gayeleri doğrultusunda Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca 7 farklı vilayette pilot olarak başlatılan ve Türkiye genelinde 1 milyon aileye ulaşma maksadıyla ilerleyen Aile Okulu Projesi Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde sürüyor.

İLK YARDIMDAN AHLAKİ GELİŞİME

Biroldukca farklı alanda gerçekleştirilen eğitimler içinde toplumsal marifet, aile içi bağlantı, teknoloji kullanması, ahlaki gelişim, gerilim idaresi, sağlıklı beslenme, etraf, birinci yardım üzere farklı başlıklar yer alıyor. Verilen eğitimler aileleri epeyce istikametli olarak destekliyor.

BİN HALK EĞİTİM MERKEZİNDE

Projede yaklaşık 44 saatlik bir eğitimle aile pahaları, kültürel bedeller, aile içi bağlantı, toplumsal, ruhsal ve duygusal gelişim, etraf şuuru, gerilim idaresi, husus bağımlılığını önlemeyle ilgili yaklaşımlar üzere 10 farklı alanda aileler destekleniyor. Proje bin Halk Eğitim Merkezi’nde yürütülüyor. Bugüne kadar yaklaşık 137 bin aileye ulaşıldı.

GÜÇLÜ AİLE, KALİTELİ EĞİTİM

Proje ile eğitim süreçleri ortasında oluşan geri beslemelerle güçlü ve daima güncellenen içerikle ailelerin kuvvetli, şuurlu bir biçimde süreçleri yönetebilme imkânına sahip olacaklar. Kültürel kıymetler, ahlak bedelleri, aile ortasındaki toplumsal gelişim, ruhsal gelişimlerle ilgili farkındalıkla ilgili kazanım elde edilecek. Aile Okulu Projesi’yle hem ailenin desteklenmesi tıpkı vakitte eğitim sisteminin kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Özel yeteneklere özel etkinlikler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ülke genelinde 90 bine yakın özel yetenekli öğrenci için özel aktiflik kitapları hazırladı. Mevzuyla ilgili bilgi veren MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, özel yetenekli öğrencilere farklılaştırılmış eğitimlerin verildiği Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) erişimi artırmak için yapılan çalışmalar sonunda, 81 vilayette 184 olan BİLSEM sayısının bu ay prestijiyle 374’e çıkarıldığını söylemiş oldu.

Özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarabilmelerini sağlamak hedefiyle farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş aktifliklerin kıymetine işaret eden Numanoğlu, bu gayeyle takviye eğitim odası aktiflik kitapları hazırladıklarını kaydetti.

ÖZELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİMLER

Numanoğlu, aktiflik kitaplarına ait şu ayrıntıları verdi: “Özel yetenekliler alanında çalışan öğretmen ve akademisyenlerin özverili çalışmaları kararında hazırlanan kitaplarda, ilkokul kademesi için 180, ortaokul kademesi için 180 olmak üzere toplam 360 aktiflik yer alıyor. Öğrencilerin örgün eğitimde devam ettikleri sınıf seviyesi kazanımları zenginleştirilerek oluşturulan etkinlikler, soru sorma, sorgulama, derinleşme ve fikir üretme akışında hazırlandı. Farklı disiplinlerden yararlanılarak hazırlanan etkinliklerle disiplinler ortası etkileşim de sağlanmaya çalışıldı.”