Bakan Özer tenkitlere TBMM kürsüsünden cevap verdi: Bakanlık olayın vuku bulduğu anda soruşturmayı açtı

Sefer

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, TBMM Genel Heyetinde, Ulusal Eğitim Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ait konuşmasına, Gaziantep Karkamış’ta terör hücumunda ömrünü kaybeden öğretmen Ayşenur Alkan’a rahmet dileyerek başladı. Özer, konuşmasında; ülkelerin en kıymetli ve sürdürülebilir sermayesinin beşeri sermayesi olduğunu belirterek beşeri sermayelerinin niteliğini artırmada sahip oldukları en kıymetli aracın da eğitim olduğunu söylemiş oldu.

Ülkemizin hedeflediği sürdürülebilir kalkınmayı sağlamanın ve rekabetçi iktisada sahip bir bilgi toplumuna dönüşmenin yolunun bilişsel ve bilişsel olmayan maharetleri yüksek, külçeşidini içselleştirmiş ve üniversal kültüre sahip sağlıklı bir jenerasyon yetiştirmekten geçtiğini söz ederek, “Bu inançla, okul öncesi eğitimden başlayarak eğitim ve öğretimin her kademesinde bütün bireylerin nitelikli eğitime eriştiği bir eğitim sistemi oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bütün çalışmalarımızı bu gayeye uygun olarak yürütmekte, eğitim politikalarımızı bu doğrultuda şekillendirmekteyiz.” dedi.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde 2000’li senelerdan itibaren eğitim sisteminin biroldukca bileşeninde eş vakitli olarak gerçekleştirilen tarihi bir dönüşüm sürecine girdiğini kaydeden Özer, şunları söylemiş oldu:

“Eğitimin tüm kademelerinde bir taraftan okullaşma oranlarının artırılması aracılığıyla eğitim kitleselleştirilirken öteki taraftan derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı kıymetli ölçüde azaltılarak OECD ortalamasına ulaştırılmıştır. ötürüsıyla bu dönüşüm, bir yandan eğitim sisteminde evrenselleşmeyi sağlarken öteki yandan da niteliğin artmasına imkân vermiştir yani son yirmi yıldaki eğitimdeki kitleselleşme kaliteye karşın değil, kalite merkezli, kalite odaklı bir biçimde gerçekleşmiştir. Yaşanan bu dönüşüm sürecinde ana amaçlardan bir tanesi eğitimde fırsat eşitliğini artırmaktır. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için 2000’li senelerdan itibaren çok sayıda toplumsal siyaset kararlı bir biçimde yürürlükte, uygulanıyor. Bunlar, koşullu eğitim yardımından pansiyon kapasitesinin ve burslarının artırılmasına, fiyatsız yemek hizmetinden fiyatsız ders kitapları ve yardımcı kaynaklara kadar epey kapsamlı toplumsal siyasetler olarak söz edilebilir. Bu toplumsal siyasetlerin son yirmi yıldaki sayılarının günümüze uyarlanmış ölçüsü yaklaşık 525 milyar TL’dir. Bu toplumsal siyasetlerin uygulanması çeşitli dezavantajlara sahip öğrenciler ve başta kızlarımız olmak üzere, toplumun tüm bölümlerinin eğitim faaliyetlerinden eşit bir biçimde, kapsayıcı bir biçimde yararlanmasını sağlamıştır.”

Son yirmi yılda “Neoliberal eğitim siyasetlerini uygulanmış olsaydı bu toplumsal siyasetlere yer vermezdi” diyen Bakan Özer, “Biz biliyoruz ki neoliberal siyasetlerde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için yapılan toplumsal yardımlar kamu ziyanı olarak kıymetlendirilir. Fakat son yirmi yılda kapsayıcılık, eğitimde fırsat eşitliği ve kalite odaklı bir biçimde büyümeyle toplumun sosyoekonomik düzeyi en dezavantajlı bölümler ve kızlarımız bu toplumsal siyasetlerden yararlanmıştır. Bu siyasetlerin dayanağıyla bu siyasetlerin dayanağıyla cumhuriyet tarihinde birinci defa eğitim kademelerinin tümünde okullaşma oranları yüzde 95’in üzerine çıkmıştır.” diye konuştu.

“OLAY VUKU BULDUĞU AN SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

Bakan Özer, Bursa’da Alevilere yönelik kelamları ile gündeme gelen öğretmen hakkında Ulusal Eğitim Bakanlığının hiç bir süreç yapmadığı tarafında tezlerin ortaya atıldığını lakin bunun hakikat olmadığını söylemiş oldu.

Olay vuku bulduğu andan itibaren soruşturma açtığını kaydeden Özer, “Söz konusu öğretmene en üst ceza olan kademenin ilerlemesi cezası verilmiştir. Ayrıyeten öğretmen hakkında başsavcılık tarafınca başlatılan süreç devam etmektedir.” diye konuştu.

Bakan Özer, Konya’daki istismar tezlerine ait de okul müdürü ve yöneticilerle ilgili olarak bakanlık olarak soruşturma açtıklarını, ismi geçen şahısın da tutuklandığı kaydetti.