191 öğretim üyesi yer değiştirecek

Sefer

Global Mod
Global Mod
Köklü üniversitelerin yetişmiş akademik takımı ve birikiminin Anadolu’daki genç üniversitelere aktarılması için Akademik Hareketlilik Projesi hayata geçiriliyor. Öğretim üyesi fazlalığından kaynaklı ders verme imkânı bulamayan ya da epeyce az sayıda derse girebilen akademisyenlere yeni kurulan üniversitelerde ders verme ve öğrencilerle daha fazla buluşma imkânı sağlanacak. Proje, bu yılın bahar devrinde başlıyor. 2006 yılı daha sonrası kurulan üniversiteler başta olmak üzere 57 üniversiteden öğretim üyesi muhtaçlığı YÖK’e bildirildi. Bu talepler, 20’si araştırma üniversitesi olmak üzere olmak üzere toplam 43 üniversiteden karşılanacak. Proje kapsamında, 191 öğretim üyesinin hareketliliği planlanıyor. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi’nden 3, ODTÜ’den 8, İstanbul Üniversitesi’nden 23, Ankara Üniversitesi’nden 12 öğretim üyesi projede yer alacak. 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı bahar periyodunda uygulamaya konulacak. Akademik Haraketlilik Projesi ile farklı üniversitelerin akademik takımları içindeki bağların geliştirilmesi sağlanacak. Öğrenciler farklı alanlardan tecrübeli hocalar ile buluşacak. Öğretim üyesi gorevlendirmeleri, gönüllülük temeliyle yürütülecek.